Kredyty walutowe

Kredyty hipoteczne bez tajemnic – również w obcej walucie

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Kredyt hipoteczny jest jednym z głównych źródeł, które pozwala sfinansować zakup mieszkania. W ostatnim czasie tematem podejmowanym przez ekspertów i dziennikarzy jest zwłaszcza świadczenie wypłacane we frankach, przysparzające niemałych kłopotów spłacającym. Mówi się o nim w kontekście rosnącej ilości procesów zakładanych przeciw bankom udzielającym kredyty we frankach.

Okazuje się bowiem, że tego typu sprawy coraz częściej rozstrzygane są na korzyść spłacających.

Kredyty hipoteczne, czyli zanim bank wyda pozytywną zgodę kredytową

Same kredyty hipoteczne Warszawa należą do grupy zobowiązań zaciąganych najczęściej na kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat. Nic więc dziwnego, że banki nie wydają pozytywnej decyzji w przypadku każdego ze składanych wniosków. W pierwszej kolejności dla instytucji ważne będzie wykazanie dostatecznej zdolności kredytowej potencjalnego płatnika. By zaciągnąć kredyt na mieszkanie konieczne będzie wskazanie aktualnej formy zatrudnienia, wielkości miesięcznego wynagrodzenia, a także zobowiązania, które aktualnie spłaca wnioskujący. Drugi krok to zweryfikowanie klienta w rejestrach dłużników – dzięki zaciągnięciu informacji w BIK jednostka udzielająca kredyty hipoteczne może sprawdzić historię kredytową płatnika. Jest to ważne z punktu widzenia instytucji, gdyż tylko raty spłacane w terminie oznaczają zysk dla banku.

Frankowicze i ich kredyty hipoteczne

Skąd wziął się trend na zaciąganie kredytów hipotecznych we frankach? Swego czasu zobowiązania w obcej walucie były dla wnioskujących bardziej opłacalne. W Szwajcarii odnotowywano niskie, a przede wszystkim stabilne stopy procentowe, dlatego pożyczki zaciągane we frankach były niżej oprocentowane. Istotny był również fakt, że kredyty hipoteczne w tej walucie łatwiej było otrzymać – banki stosowały bowiem mniej restrykcyjne wymogi, niż w przypadku pożyczek złotówkowych. Problem spłacających pojawił się wówczas, gdy frank zaczął umacniać swoją pozycję na rynku walutowym. Okazywało się wtedy, że spłacający muszą zwrócić nawet kilkukrotnie wyższą kwotę kredytu, niż pierwotnie zakładano. Jak podaje Wyborcza, obecnie w Polsce spłacanych jest ponad pół miliona kredytów we frankach – nic więc dziwnego, że ta potężna fala klientów, która czuje się oszukana, szuka pomocy na wokandzie sądowej.

Kredyty hipoteczne udzielane niezgodnie z prawem?

Wydany w drugiej połowie 2019 roku wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej rzuca nowe światło na sprawę frankowiczów. Choć wcześniej również zdarzały się sytuacje, gdy spłacający mogli żądać od sądu nakazu zmiany warunków spłaty swojego zobowiązania, to teraz sprawa wydaje się jeszcze prostsza. Okazuje się, że na bazie wyroku TSUE to klienci spłacający kredyty hipoteczne we frankach są na wygranej pozycji. Mogą oni ubiegać się o całkowite unieważnienie zobowiązania, bądź jego utrzymanie w polskich złotych na oprocentowaniu franka szwajcarskiego. Jak przewidują prawnicy, prawdziwa fala pozwów ze strony frankowiczów przeciwko bankom dopiero przed nami – tym bardziej, gdy stoi przed nimi wizja zmniejszenia faktycznej kwoty spłaty.

Umowy na kredyty hipoteczne – co wiedzieć, by nie dać się „złapać”?

Choć wiele osób twierdzi obecnie, że fali pomyłek związanych z kredytami hipotecznymi we frankach można było uniknąć, to skala zdarzenia wskazuje na coś zupełnie innego. Łatwe w uzyskaniu pożyczki na niskim oprocentowaniu były dla wielu osób jedyną szansą sfinansowania budowy domu, czy zakupu mieszkania. Nawet szczegółowo przestudiowane warunki umów nie mówiły niedoświadczonym w sferze finansów klientom banków nic, co mogłoby ich uchronić przed fatalną w skutkach decyzją.

Jako eksperci finansowi od lat doradzamy klientom, jak unikać podejrzanych zapisów w umowach kredytowych oraz czym kierować się podczas wyboru banku udzielającego pożyczki. Zajmujemy się nie tylko doradztwem finansowym, lecz także przygotowywaniem symulacji kredytów, przedstawianiem godnych uwagi ofert banków, czy pomocą podczas składania wniosku. Można nas znaleźć w naszym stacjonarnym biurze w Warszawie, gdzie pracujemy od poniedziałku do piątku.

Niezależny Doradca Finansowy
ul. Stanisława Moniuszki 1, 00-014 Warszawa
https://biurokredytowe.warszawa.pl
+48 533 88 78 78

5/5 - (1 vote)

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

1 komentarz

Pozostaw komentarz