Kredyty walutowe

Kto może ubiegać się o kredyt walutowy

Zamieszczono przez Marcin

Jeszcze kilkanaście lat temu, kredyty walutowe były oferowane praktycznie przez każdy bank. Zazwyczaj, były to kredyty hipoteczne, które cieszyły się zresztą ogromną popularnością. Były one o wiele tańsze niż kredyty udzielane w złotówkach, a więc więcej osób mogło z nich skorzystać. Jednakże walutowe kredyty hipoteczne wiążą się ze sporym ryzykiem. Mówimy tu o ryzyku walutowym. Nigdy nie wiemy, ile będzie kosztował nas zakup waluty w której zaciągnęliśmy kredyt. Doskonałym przykładem mogą być tu franki szwajcarskie. Wiele osób w momencie zaciągania kredytu płaciło za niego niecałe 3 zł. Obecnie cena przekracza 4 zł za jednego franka. Różnica jest duża co wiąże się ze zwiększoną ratą jaką musimy oddawać do banku. Problem związany z ryzkiem walutowym został zauważony przez Komisję Nadzoru Finansowego, która w roku 2013 wydała Rekomendację S, która określała dokładniej kto może ubiegać się o kredyt walutowy.

Najważniejszą zmianą jaką musiały uwzględnić banki jest fakt, że o kredyt walutowy mogą dostać osoby, które zarabiają w walucie obcej. I to w tej, w której chcą zaciągnąć kredyt. A więc jeśli zarabiamy w EURO, możemy wnioskować o kredyt walutowy w EURO, jeśli zarabiamy w brytyjskich funtach, możemy wnioskować o kredyt walutowy w brytyjskich funtach itp. Ponadto banki wymagają, by udział własny wnioskodawcy wynosił przynajmniej 20%. Oczywiście każdy z wnioskodawców musi posiadać zdolność kredytową. Porównuje się w tym przypadku przychody wnioskodawcy z jego wydatkami i oblicza się, ile pieniędzy pozostaje mu do dyspozycji. Jeżeli zdaniem banku jest ich wystarczająco, by terminowo spłacać miesięczne raty kredyt może zostać udzielony. Nie możemy zapomnieć także o właściwym zabezpieczeniu kredytu czy o dobrej historii kredytowej. Jeżeli spełnimy wszystkie warunki jakie ma bank, kredyt może zostać przyznany.

W obecnych czasach, kredyty walutowe nie są zbyt popularne. Oferuje je tylko kilka banków w naszym kraju. I chociaż są one tańsze niż kredyty złotówkowe, to nie udziela się ich zbyt wielu. Po pierwsze niewiele osób w naszym kraju zarabia w obcych warunkach. Po drugie, warunki jakie stawiają banki także nie są zachęcające do składania wniosków. Nie należy się także spodziewać by w najbliższej przyszłości miało się coś pod tym względem zmienić. Tym bardziej, że oprocentowanie kredytów udzielanych w złotówkach również nie jest zbyt wysokie, a więc i raty kredytowe są dla nas dostępne.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz