Pozostałe

Jaką walutę zabrać do Panamy

Zamieszczono przez Marcin

Panama kojarzy nam się przede wszystkim z kanałem Panamskim, który łączy ze sobą wody Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku. Ponadto każdy z nas słyszał tez o kapeluszach Panama. Ale kraj ten ma również i wspaniałe plaże dobrze zorganizowaną bazę turystyczną, więc nie ma się co dziwić, że coraz więcej osób decyduje się na spędzenie swojego urlopu w tym kraju. Aby pomóc tym wszystkim którzy się na taki urlop wybierają podpowiemy, jaką walutę zabrać do Panamy.

Oficjalną jednostką pieniężna jaką obowiązuje w Panamie jest balboa. Dzieli się ona na centestmos. W obiegu możemy znaleźć monety o nominałach 1 centesimos, 5 centesimos, 1/10 balboa, ¼ balboa, ½ balboa, 5 balboa, 10 balboa, 20 balboa, 75 balboa, 150 balboa, 200 balboa i 500 balboa. Co ciekawe, Panama nie ma swoich banknotów. Jednakże w obiegu znajdują się także dolary amerykańskie. Można powiedzieć, że są one traktowane jak rodzima waluta.

Jak łatwo się domyśleć, bardzo ciężko jest znaleźć panamską monetę w polskich kantorach. A nawet jeśli już ją znajdziemy, to kurs wymiany nie będzie dla nas zbyt korzystny. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dolary amerykańskie. Najlepiej nadają się do tego kantory internetowe. Ich kursy są najkorzystniejsze, więc dzięki temu będziemy mieli do dyspozycji najwięcej środków. Gdy będziemy już na miejscu, możemy je wymienić na miejscową walutę lub też posługiwać się dolarami.

Jeżeli nie będziemy mieli ze sobą gotówki, możemy skorzystać z dobrze rozwiniętej sieci bankomatów. Jeśli jednak nie mamy konta wielowalutowego, musimy liczyć się z kosztami przewalutowania. Nie powinniśmy mieć problemów z używaniem kart płatniczych.Mówimy tu zarówno o placówkach hotelowych jak i gastronomicznych. Ale i tu musimy pamiętać o niekorzystnym przewalutowaniu lub innymi opatami. Jeśli jednak chcemy wybrać się na prowincję nie zapomnijmy o „żywej” gotówce”.

Zaopatrzenie w dolary amerykańskie które powinniśmy zabrać do Panamy, nie powinno być trudne. Jak już pisaliśmy, idealnie nadają się do tego kantory internetowe. Wymiana walut w nich jest prosta, szybka i bardzo bezpieczna. Dlatego warto zarejestrować się w jednym z nich, by dokonać wymiany walut na tę, którą aktualnie potrzebujemy.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz