Pozostałe

Ciekawostki o banknotach i monetach EURO

Zamieszczono przez Marcin

Na Świecie funkcjonuje bardzo dużo walut. Jedne znamy lepiej, inne prawie wcale. Jedne są ważne dla całego rynków finansowych, inne tylko dla lokalnej społeczności. Do grupy tych pierwszych z całą pewnością zaliczamy EURO. I chociaż jest to stosunkowo „młoda” waluta, to jednak odgrywa niezmiernie ważną rolę w życiu każdego z nas, nawet jeśli nie jesteśmy tego do końca świadomi.

EURO pojawiło się w obiegu 1 stycznia 1999 roku, zastępując waluty większości krajów należących do Unii Europejskiej. Jednakże plany związane z powstaniem wspólnej waluty pojawiły się już w latach 60-tych XX wieku. Jak więc widzimy od planów do rzeczywistego pojawiania się banknotów i monet EURO upłynęło sporo czasu, dzisiaj jest ona uważana za wielki sukces i jedno z najważniejszych osiągnięć rynków finansowych ostatnich dziesięcioleci. Poniżej podamy kilka ciekawostek na temat tej waluty, o których pewno większość z nas nie wie.

– Najniższą wartość wśród banknotów euro mają banknoty 0 euro. Jak łatwo się domyśleć, są to banknoty kolekcjonerskie, które nie znajdują się w obiegu. Pierwszy z nich powstał w Trewirze i ma wizerunek Karola Marksa. Obecnie możemy spotkać bardzo dużo takich banknotów, wydawanych przez wiele krajów Unii Europejskiej.

– Najwyższym nominałem z jakim możemy spotkać się w strefie EURO jest banknot 500 EURO. Co ciekawe w 2018 roku Europejski Bank Centralny zdecydował się o wycofaniu go z obiegu. Albowiem był on bardzo często fałszowany i używany przez przestępców.

– Euro jest obowiązującą walutą w kilku krajach, które nie należą do Unii Europejskiej. Mówimy tu o Andorze, Monako, San Marino, Kosowo, Czarnogórze i Watykanie.

– Na banknotach EURO znajdują się mosty (rewers) oraz okna i bramy z różnych epok (awers). Co ciekawe, nie ma na nich twarzy znanych ludzi, które zwykle występują na banknotach. Mosty występujące na banknotach w rzeczywistości nie istnieją.

– Każdy banknot EURO ma inny kolor: 5 euro – szary, 10 euro – czerwony, 20 euro – niebieski, 50 euro – pomarańczowy, 100 euro – zielony, 200 euro – żółty, 500 € – fioletowy.

Oczywiście ciekawostek związanych z banknotami czy monetami EURO jest znacznie więcej. W komentarzach zachęcamy do dodawania ich, dzięki czemu zdobędziemy więcej wiedzy o tej walucie.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz