Pozostałe

Faktoring a sektor małych przedsiębiorstw – jakie korzyści mogą wyniknąć z tej formy finansowania?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

irmy określane jako „małe przedsiębiorstwa” często borykają się z tym samym problemem – mowa o środkach zamrożonych w fakturach. Rozwiązanie? Faktoring. Dowiedz się, dlaczego warto wybrać tę formę finansowania.

Jak faktoring wpływa na finanse małego przedsiębiorstwa?

Faktoring – w odróżnieniu od kredytu – zapewnia przedsiębiorcy dostęp do jego własnych środków. Precyzując: mowa o środkach zamrożonych w fakturach z odroczonym terminem płatności. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca nie musi czekać 30 czy 60 dni na pieniądze od swoich klientów – otrzymuje je od faktora. Ma to swoje konsekwencje – faktoring online pozwala przedsiębiorstwu zwiększyć płynność. Jest to szczególnie istotne z perspektywy małych podmiotów gospodarczych, które mają ograniczone zasoby finansowe i możliwości pozyskania środków z zewnętrznych źródeł.

Otrzymane dzięki faktoringowi środki należne za dostarczone produkty lub zrealizowane usługi przedsiębiorstwo może przeznaczyć choćby na:

  • inwestycje lub rozwój – w ten sposób może zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku;
  • dodatkowe benefity pracownicze – pomagają one zdobyć najlepszych na rynku specjalistów;
  • spłatę zobowiązań – w ten sposób przedsiębiorstwo może poprawić swoją kondycję finansową.

Czy faktoring może pomóc w wyeliminowaniu problemów z windykacją należności?

Nie tylko niemal natychmiastowy dostęp do środków przemawia za skorzystaniem z faktoringu – wspomnieć warto też o braku konieczności prowadzenia działań windykacyjnych. Małe przedsiębiorstwa, które wykonują pracę na rzecz większych podmiotów, mają dość małe możliwości w zakresie narzucania zasad współpracy. To powoduje, że muszą one godzić się na odroczone terminy zapłaty. Co w sytuacji, gdy klient nie zapłaci? Jeżeli przedsiębiorstwo korzysta z faktoringu, to niekoniecznie musi samodzielnie dochodzić należności. Jak to możliwe?

W przypadku faktoringu pełnego przedsiębiorca nie zajmuje się prowadzeniem działań windykacyjnych – ta kwestia pozostaje po stronie faktora, a zatem podmiotu udzielającego finansowania. W rezultacie ten model faktoringu sprawia, że firma pozbywa się dodatkowych kosztów wiążących się z odzyskiwaniem wierzytelności.

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z faktoringu?

Szybki dostęp do środków, poprawa płynności finansowej i brak konieczności czuwania nad windykacją (w przypadku faktoringu pełnego) to nie wszystkie powody, dla których warto korzystać z faktoringu. Jakie jeszcze zalety ma ten produkt finansowy? Podpisanie umowy z firmą faktoringową w żaden sposób nie wpływa na zdolność kredytową. Ma to duże znaczenie dla przedsiębiorstw, które w najbliższej przyszłości będą chciały skorzystać z kredytu bankowego. Faktoring – w odróżnieniu od wspomnianego kredytu – nie wpływa też na bilans firmy.

Inne powody, dla których warto skorzystać z faktoringu, to:

  • poprawa konkurencyjności – klientom można zaproponować dłuższe terminy płatności;
  • fakt, że faktoring nie musi być jawny – kontrahent firmy nie musi o nim wiedzieć;
  • korzyści podatkowe – mowa o możliwości odliczenia kosztów finansowania.

Różne rodzaje faktoringu i atrakcyjne warunki rozliczenia oferowane przez faktorów to kolejne argumenty przemawiające za tym, aby rozważyć skorzystanie z tego produktu. Małe przedsiębiorstwa mogą w ten sposób zyskać solidnego partnera, który pomoże im zadbać o finanse.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz