Pozostałe

Kredyt gotówkowy – działanie instrumentu finansowego

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Kredyt gotówkowy to jeden z wielu instrumentów finansowych, który może być pomocnym rozwiązaniem dla wielu osób. Niestety, nie zawsze jest możliwe skorzystanie z niego lub, w niektórych sytuacjach, w ogóle nie powinno się rozważać zaciągnięcia zadłużenia. Gdzie szukać pomocy, gdy nagle potrzeba pieniędzy? Poza kredytem warto zastosować inne rozwiązania.

Problemy z pieniędzmi – czy kredyt to rozwiązanie?

Wiele nieprzewidzianych sytuacji w życiu potrafi z dnia na dzień pozbawić oszczędności lub znacząco nadwyrężyć rodzinny budżet. Wiele osób w celu ratowania swojej sytuacji decyduje się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego. Dzięki temu da się pozyskać niezbędne środki i spłacić je w określonym czasie. Nie każde okoliczności są jednak tymi, które będą odpowiednie do zaciągnięcia zobowiązania.

Więcej na temat kredytów gotówkowych można znaleźć pod adresem internetowym https://styl.fm/newsy/663897.czy-kredyt-gotowkowy-stanowi-bezpieczne-rozwiazanie-w-przypadku-naglych-sytuacji-finansowych, gdzie internauci dowiedzą się, kiedy warto zaciągnąć pożyczkę, a w jakim momencie jest to ryzykowne i błędne rozwiązanie.

Może się okazać, że koszty związane z pożyczeniem pieniędzy będą znacząco przekraczać możliwości konsumenta oraz będą nieadekwatne do danej chwili w życiu. Z tego powodu warto zdawać sobie sprawę, z czym wiąże się zaciągnięcie kredytu gotówkowego, jakie stanowi obciążenie oraz jakie ma wady i zalety.

Kto skorzysta z kredytu gotówkowego?

Kredyt gotówkowy to przydatne narzędzie finansowe oferowane przez banki na różnych warunkach. Istnieje jednak kilka warunków, które należy spełnić, aby móc przystąpić do umowy kredytowej. Są to:

  • wiek – w Polsce, aby ubiegać się o tego typu świadczenie, należy być osobą pełnoletnią;
  • źródło dochodu – wzięcie kredytu wiąże się z wykazaniem stałego dochodu, co daje placówkom gwarancję spłacania kolejnych rat;
  • historia kredytowa – przed umową jest ona sprawdzana w celu potwierdzenia wiarygodności klienta;
  • zdolność kredytowa – jest to ocena, której dokonuje bank, odnośnie do tego, czy dana osoba będzie w stanie spłacić kredyt. Składają się na nią informacje dotyczące dochodu, statusu, rodzaju pracy;
  • dokument tożsamości – w chwili podpisywania umowy konieczne jest zabranie ze sobą dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Ponadto ubieganie się o tego typu świadczenie w dużej mierze zależy od wielu czynników zewnętrznych. Zaciągnięcie kredytu w nagłej sytuacji, jak np. naprawa samochodu, jest jak najbardziej zrozumiałym zachowaniem i raczej dobrym rozwiązaniem. Jeśli coś potrzebuje naprawy, należy zrobić to od razu, w przeciwnym razie koszty mogą zacząć rosnąć, co będzie generować kolejne problemy.

Podobnie w sytuacji usterki domowej, lepiej naprawić przeciekający kran, niż to zignorować i w konsekwencji reperować całą instalację. Równie kosztowne okazać się mogą leczenie lub wykonane zabiegu czy operacji, tym bardziej że wiele z nich nie jest refundowanych przez NFZ.

Opisane sytuacje to zdarzenia losowe, które wymagają natychmiastowego działania, aby nie doprowadzić do większych strat w przyszłości. To dobry wyznacznik tego, kiedy decydować się na kredyt gotówkowy, gdy nie ma się wystarczających oszczędności.

Kiedy nie decydować się na kredyt?

Mimo tego, jak łatwo da się naprawić pewne sytuacje nagłym zastrzykiem gotówki, kredyt gotówkowy nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli jest się już obciążonym wysokimi długami lub posiada się wiele współistniejących zobowiązań finansowych, zaciągnięcie kolejnego zadłużenia może tylko pogorszyć sytuację. W takiej sytuacji lepiej skupić się na redukcji długów i poprawie zdolności do zarządzania bieżącymi finansami.

Jeśli dochody potencjalnego kredytobiorcy są niewystarczające lub niestabilne, a bank nie uzyska pewności, czy będzie on w stanie regularnie spłacać raty, lepiej nie podejmować dodatkowych kosztów. Zadłużenie się w takiej sytuacji może prowadzić do dalszych trudności i pogłębiania negatywnej oceny kredytowej na przyszłość.

Podejmując się zobowiązania, istotne jest, aby mieć jasny plan spłaty. Jeśli klient go nie ma, może to doprowadzić do problemów finansowych w przyszłości.

Kredyt gotówkowy na luksusowe lub niepotrzebne wydatki mogą być nieodpowiedzialne finansowo, tym bardziej, jeśli nie ma się pieniędzy na inne, codzienne potrzeby. Powinien być on racjonalnie wykorzystywany do pokrycia pilnych potrzeb finansowych lub inwestycji o potencjale zwrotu, a nie na nieuzasadnione rzeczy, co generuje jedynie długi.

Jak inaczej poradzić sobie z brakiem pieniędzy?

Często okazuje się, że istnieją alternatywne rozwiązania, które skuteczniej pozwolą sobie poradzić z kryzysową sytuacją. Jeśli pojawi się potrzeba jedynie tymczasowej pomocy finansowej, zaciągnięcie długoterminowego kredytu gotówkowego może nie być najlepszym rozwiązaniem.

W takiej sytuacji najlepiej rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak krótkoterminowe pożyczki lub rezygnację z niektórych wydatków do czasu poprawy sytuacji finansowej.

Kolejną drogę do ugaszenia finansowego pożaru może być przeanalizowanie swojego budżetu pod kątem miesięcznych wydatków. Część z nich wyda się wtedy zbędna i możliwa do ograniczenia, co spowoduje, że do wykorzystania w miesiącu pozostanie więcej pieniędzy.

W czasie kryzysu najlepiej poszukać dodatkowych źródeł dochodu, np. w postaci pracy dorywczej, pojedynczych krótkoterminowych zleceń lub nadgodzin. Szukanie źródeł pieniędzy to także dobry moment na porządki w domu, a przy okazji sprzedaż tego, co jest już niepotrzebne.

Wiele osób decyduje się na pożyczanie pieniędzy od bliskich – zadłużenie się u rodziny i przyjaciół nie wiąże się z obciążeniem finansowym, jakimi są odsetki i całkowite koszty kredytowania.

 

 

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz