Analizy i wiadomości

Jak zachowuje się złotówka w czasie pandemii koronawirusa

Zamieszczono przez Marcin

Pandemia koronawirusa pustoszy rynki i gospodarki na całym Świecie. Z całą pewnością jeszcze kilkanaście tygodni temu nikt nie zakładał takich wydarzeń, więc są one wielkim zaskoczeniem dla wielu ludzi. Jak twierdzą finansowi eksperci, wpływ pandemii na wszystkich ludzi będzie bardzo wielki przez wiele lat, nawet gdy ona już zniknie. Upadnie wiele firm, dużo osób straci swoje oszczędności a bezrobocie wzrośnie do  wysokich rozmiarów. Przeanalizujemy teraz, jak wirus Covid 19 wpływa na polską walutę i jakie są dla niej prognozy.

Praktycznie zawsze, gdy tylko na Świecie rozpoczyna się jakiś kryzys, możemy zauważyć wielki exodus inwestorów z rynków ryzykownych i niestabilnych. Niestety zalicza się także Polskę, jako jeden z wielu krajów Europy Wschodniej. W związku z tym, z naszego rynku wycofują się gracze, którzy jeszcze kilka tygodni temu inwestowali tu swoje pieniądze. A skoro wycofują się z naszego kraju, to muszą sprzedać naszą walutę. Jeśli dużo podmiotów sprzedaje naszą złotówkę, musi ona stracić na wartości. Takie jest prawo rynku, gdy podaż przewyższa popyt. Nie ma się więc co dziwić, że nasza waluta jest najsłabsza w stosunku do wszystkich liczących się walut od wielu lat. Szczególnie widać to w stosunku do EURO, gdzie złotówka jest najsłabsza w ciągu ostatnich 18 lat. Jedyną walutą która nie podrożała bardzo w stosunku do niej jest brytyjski funt. Ale prawdopodobnie ma to związek z Brexitem. 

Skoro już wiemy, że kryzys spowodowany koronawirusem osłabia naszą walutę zastanówmy się, jak będzie wyglądała jej przyszłość. I tutaj niestety możemy powiedzieć, że tego nie wie nikt. Albowiem po pierwsze nie wiemy jak szybko skończą się problemy z wirusem i gospodarki będą mogły wrócić na normalne tory. A po drugie w jaki sposób będa interweniowały Banki Centralne i rządy poszczególnych krajów. To właśnie od skali pomocy dla przedsiębiorstw dużych i małych, będzie zależał los naszej krajowej waluty. Jeżeli pandemia stosunkowo szybko się skończy, a pomoc ze strony organów centralnych będzie duża, prawdopodobnie po jakimś czasie złotówka umocni się i wróci w okolice stanów sprzed pandemii. Ale jeśli pomoc okaże się niewystarczająca i cały Świat wpadnie w większy kryzys, niestety osłabienie naszej waluty może mieć charakter nieco dłuższy. 

Słabsza krajowa waluta dla jednych może być dobrym zjawiskiem, a dla drugich niekorzystnym. Do pierwszej grupy należą eksporterzy a do drugiej importerzy produktów i towarów. Na pewno z obecnego stanu nie są zadowolone osoby, które posiadają kredyt w obcej walucie, gdyż muszą wydać więcej pieniędzy na miesięczne raty. Na pewno będziemy bacznie przyglądać się jak wygląda sprawa z polską walutą i na bieżąco będziemy dzielić się naszymi spostrzeżeniami.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz