Gospodarka

Kto cieszy się z osłabienia wartości waluty

Zamieszczono przez Marcin

Kursy walut w poszczególnych krajach ciągle się zmieniają. W jednym okresie waluta umacnia się i musimy za nią zapłacić więcej złotówek, a po jakimś czasie jej wartość może się osłabić i wtedy by ją kupić wydamy mniej złotówek. Zależy to od wielu czynników, głównie związanych z ekonomią i polityką. Czasami wartość waluty jest sterowana odgórnie, by zrealizować jakieś założenia. Wydawać by się mogło, że im waluta danego kraju jest mocniejsza, tym lepiej. Ale czy tak jest do końca? Czy ktoś cieszy się z osłabienia waluty?

W naszych rozważaniach weźmy pod uwagę EURO, czyli walutę która najczęściej kupowana jest przez naszych rodaków. A wszystko dlatego, że z krajami posiadającymi tę walutę najczęściej współpracują nasze przedsiębiorstwa, a więc najczęściej w EURO wykonuje się wszelkie rozliczenia. Przyjmijmy, że polska firma X, sprzedaje do firmy Y w Niemczech towar XYZ. Za 1000 sztuk, dostaje ona 1000 EURO. W momencie, gdy za 1 EURO płacimy 4 zł, za każde 1000 sztuk towaru dostanie ona 4 000 zł. Ale co w momencie, gdy złotówka w stosunku do EURO osłabi się i będziemy musieli płacić 4.3 zł za każdą jednostkę tej waluty? Wtedy za sprzedane 1000 sztuk towaru dostanie ona 4 300 zł. A więc o 300 zł więcej niż w momencie gdy złotówka była w stosunku do EURO silniejsza. A więc możemy powiedzieć, że z osłabienia naszej waluty cieszą się eksporterzy, gdyż za sprzedany towar mogą kupić więcej rodzimej waluty. Można więc powiedzieć, że dla rozwoju gospodarki lepszym wariantem jest słabsza waluta, gdyż pobudza ona eksport, a obniża import. Albowiem jak łatwo się domyśleć, ze słabej waluty nie są zadowoleni importerzy. Muszą oni bowiem wydać więcej złotówek, by płacić za towaru sprowadzane z innych krajów. 

Z osłabienia waluty na pewno nie będą też cieszyć się posiadacze kredytów walutowych. Muszą oni bowiem wydać więcej złotówek, by kupić walutę w której oddają raty. Analogicznie jeśli nasza waluta umacnia się, wtedy ilość wydanych złotówek na walutę zmniejsza się, z czego posiadacze takich kredytów mogą się cieszyć. 

Jak widać osłabienie waluty dla jednych może być korzystne a dla drugich nie. Na całe szczęście, jeśli popatrzymy na wartość waluty w dłuższym okresie czasu, jej wartość waha się i zwykle oscyluje w pobliżu jednej wartości. Chyba że kursy walut są sterowane “odgórnie”, w celu osiągnięcia jakichś korzyści. 

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz