Kryptowaluty

Co to jest Bitcoin?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Już od bardzo dawna, część osób chciała by waluty nie mogły być kontrolowane przez polityków czy jakikolwiek nadzór. Niestety nie było to możliwe, gdyż politycy niechętnie chcieli pozbyć się kontroli nad poszczególnymi walutami, albowiem dzięki temu mogą oni w jakiś sposób kontrolować ludzi, którymi rządzą. W związku z tym, ludzie zaczęli „kombinować” i postanowili stworzyć własną walutę. Jak łatwo się domyśleć, najłatwiej taką neutralną walutę można było stworzyć w Internecie, gdyż nad siecią internetową rządzący praktycznie nie mają kontroli. I tak, w 2009 roku pojawił się bitcoin. Pierwsza waluta, którą można płacić tylko i wyłącznie w Internecie, nad którą nikt nie miał kontroli. Została ona wprowadzona przez Satoshi Nakamoto, chociaż do dnia dzisiejszego postać ta nie jest znana. I tak powoli, zaczęło pojawiać się coraz więcej bitmonet i zaczęto nimi dokonywać pierwszych transakcji.

Każdy posiadacz bitcoinów może je zapisać na swoim własnym komputerze w specjalnym portfelu lub też może je zapisać na zewnętrznych serwerze, który jest obsługiwany przez osoby trzecie. Za każdym razem, bitcoiny mogą zostać przesłane na do dowolnej osoby, po podaniu odpowiedniego adresu. I właśnie w ten sposób płaci się za pośrednictwem tej waluty. Nie ma tu banków, nie ma tu pośredników, nie ma żadnej kontroli. Po dokonaniu transakcji, bitcoiny od razu pojawiają się w portfelu osoby, do której chcemy je przesłać.

Każdy bitcoin, dzieli się na 100 000 000 jednostek, które nazywane są satoshi. Jest to waluta ograniczona i może powstać ich tylko 21 mln. W związku z tym, jest to waluta odporna na inflację. Jego wartość jest uzależniona od popytu, jaki na tę walutę istnieje. 9 lutego 2011 roku, jeden bitcoin osiągnął wartość 1 dolara. 2 czerwca 2011 roku za jednego bitcoina płacono już 10 dolarów. 19 listopada 2013 roku, za 1 bitcoina płacono już 1000 dolarów. Jak widać, wartość tej waluty bardzo szybko rosła i dzisiaj oscyluje wokół $2500. Oczywiście jest to wartość zmienna i w związku z tym, wiele osób „gra” na bitcoinowych giełdach, podobnie jak na giełdach akcji.

Bitcoin staje się popularny z jeszcze jednego powodu. Ponieważ nie jest on kontrolowany, często jest on wykorzystywany do nielegalnych transakcji. Wiele osób stara się ukryć swój majątek, gdyż nie może go wtedy skontrolować komornik czy Urząd Skarbowy. Mówi się też, że coraz częściej staje się on walutą mafii czy terrorystów. W związku z tym, wiele rządów stara się ograniczyć transakcje z udziałem tej waluty, ale jak na razie nie przynosi to oczekiwanych skutków.

Jaka przyszłość czeka bitcoina? Większość specjalistów wróży mu „świetlaną” przyszłość. Albowiem jest on akceptowalny przez coraz większą liczbę firm, dokonuje się nim coraz większą ilość transakcji itp. Ponadto ludzie lubią niezależność, więc można się spodziewać, że w portfelach zarejestrowanych w Internecie, będzie znajdywało się coraz więcej bitcoinów a ich wartość będzie stale rosłą.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz