Kursy kryptowalut na żywo

Notowania ponad 3000 kryptowalut w czasie rzeczywistym. Sprawdź ceny cyfrowych walut w PLN, USD, EUR, analizuj wykresy na żywo i więcej.


Poprzednie 100
Następne 100
#KryptowalutaKursKapitalizacjaWolumen (24h)Zmiana (24h)Wykres (7d)

Więcej informacji

Inwestowanie w kryptowaluty coraz rzadziej jest postrzegane jako tymczasowa moda. Najpopularniejsze cyfrowe aktywa zdobyły zaufanie w oczach wielu ogromnych instytucji finansowych, a usługi związane z kryptowalutami są coraz powszechniej dostępne. Poziom adaptacji kryptowalut na świecie staje się większy z miesiąca na miesiąc, jednak w porównaniu do tradycyjnych aktywów nadal jest on stosunkowo mały. Sprawia to, że inwestowanie na rynku kryptowalut rządzi się swoimi prawami. Notowania poszczególnych projektów potrafią z dnia na dzień zmieniać się o kilkadziesiąt procent. Powoduje to, że taka inwestycja niesie zarówno ogromne możliwości, jak i bardzo duże ryzyko. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze projekty, co wpływa na kursy kryptowalut i gdzie szukać prognoz oraz informacji na temat notowań.

Czym charakteryzuje się rynek oraz jaki jest ranking kryptowalut?

Dobre zrozumienie poszczególnych projektów wymaga znajomości ogólnych zasad panujących na rynku. Istnieje wiele różnic pomiędzy kryptowalutami a tradycyjnymi rynkami finansowymi. Stosowanie reguł znanych z inwestowania w akcje czy surowce niekoniecznie sprawdzi się w przypadku krypto. Istotne jest przede wszystkim to, że rynek jest otwarty cały czas. Handel ma miejsce bez żadnych przerw, nawet w weekendy i święta. Z tego względu nie powinno nikogo dziwić, że czasem notowania kryptowalut mogą przez noc zaliczyć głęboką korektę. Drugą ważną rzeczą jest fakt, że rynek ma małą kapitalizację i obecnie nie jest regulowany. Dzięki temu ogromni inwestorzy mogą wpływać na ceny kryptowalut i odnosić dzięki temu zyski. Kursy kryptowalut są również niezwykle zmienne i cena potrafi czasem rosnąć lub spadać nawet kilkadziesiąt procent w ciągu jednej doby.

Najpopularniejszą kryptowalutą na świecie jest Bitcoin. Ma on największą kapitalizację spośród wszystkich projektów, a także jest najstarszy. Można powiedzieć, że cały rynek powstał właśnie dzięki Bitcoinowi. Obecnie istnieje cała masa różnych projektów, które różnią się mechanizmem działania czy wprowadzanymi innowacjami. Jeżeli chodzi o ranking kryptowalut, to nie można w zasadzie stwierdzić, który projekt jest najlepszy. Poszczególne z nich często oferują zupełnie inne rozwiązania. Z tego względu ciężko jest porównywać ze sobą zupełnie inne waluty pod względem użyteczności. Można jednak zestawić je, przyjmując za kryterium kapitalizację czy cenę. Pod względem kapitalizacji najpopularniejszymi projektami są między innymi: Bitcoin, Ethereum, XRP czy Binance Coin.

Co wpływa na notowania kryptowalut?

Wiemy już, że kursy kryptowalut są niezwykle zmienne. Pojawia się więc pytanie, co tak właściwie determinuje takie zachowania notowań. Czynników jest wiele, od wcześniej wspomnianych manipulacji rynku po ogólne informacje pochodzące z całego świata. Na rynek krypto wpływać mogą zarówno słowa znanych osób, jak i decyzje rządów. Dobrym przykładem może być dynamiczny wzrost Bitcoina, spowodowany entuzjastycznymi słowami Elona Muska na temat tej kryptowaluty. Przeciwieństwem będzie pojawienie się informacji o delegalizacji kryptowalut w Chinach, co spowodowało gwałtowne spadki na rynku.

Oprócz tego wpływ na ceny kryptowalut mają również cykle rynkowe. W świecie kryptowalut ważnym wydarzeniem jest halving Bitcoina, czyli zmniejszenie ilości pojawiających się nowych Bitcoinów. Z każdym halvingiem ilość ta zmniejsza się o połowę. Wydarzenie to ma miejsce co cztery lata i przyjmuje się, że właśnie tyle trwa jeden cykl na Bitcoinie. Historyczne dane pokazują, że z nadejściem halvingu związany jest wzrost ceny Bitcoina.

W jaki sposób monitorować aktualne ceny kryptowalut?

Kursy kryptowalut można skutecznie monitorować przy pomocy wielu różnych stron. Najpopularniejsza z nich to CoinMarketCap, jednak istnieją także inne równie przydatne narzędzia jak np. CryptoRunner (odwiedź CryptoRunner). Przy ich pomocy można z łatwością sprawdzić aktualną wycenę czy wykresy kryptowalut na żywo. Chociaż najbardziej popularne jest podawanie kursu danego projektu w dolarach amerykańskich, to przy pomocy takich stron analitycznych można również sprawdzić ceny kryptowalut w złotówkach. Monitorowanie cen jest bardzo ważne i pozwala znaleźć odpowiedni moment wejścia w rynek. Wraz ze wzrostem doświadczenia inwestorzy zaczynają zauważać pojawiające się okazje. Do tego jednak potrzebne jest śledzenie aktualnych notowań. Dynamizm rynku sprawia, że często łatwo przegapić dobry moment na zakup i sprzedaż.

Poza aktualnymi kursami takie strony przekazują również informacje o kapitalizacji poszczególnych projektów czy informacje na temat wolumenu transakcji. Są to ważne informacje dla każdego inwestora i pozwalają ocenić potencjał projektu. Umiejętne posługiwanie się takimi danymi pomaga podejmować właściwe decyzje. Zawsze przed ulokowaniem swojego kapitału należy dokonać obiektywnego przeglądu na własną rękę. Początkujący inwestorzy często o tym zapominają i jest to przyczyną popełniania błędów i ponoszenia strat. Umiejętna interpretacja wykresu czasem wystarcza, aby uniknąć nierozsądnego zainwestowania swoich środków.

Prognozy na temat ceny kryptowalut

Warto również śledzić prognozy dotyczące przyszłych cen kryptowalut. Szczególnie pomocne mogą być te, które pochodzą od znanych i szanowanych analityków. Zawsze jednak należy mieć do nich pewien dystans i interpretować je na własną rękę. Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, dlatego część z prognoz może się nie sprawdzić. Szczególnie wątpliwe zazwyczaj są te, które mówią o nieracjonalnie dużych wzrostach i spadkach. Indywidualna ocena sytuacji jest kluczowa. Podejmując decyzje inwestycyjne, zawsze sami ponosimy odpowiedzialność za swoje środki. Trzeba pamiętać o tym, że notowania kryptowalut mogą zmierzać w zupełnie inną stronę, niż założyliśmy. Z tego względu za każdym razem trzeba inwestować tylko tyle pieniędzy, ile jesteśmy w stanie stracić. Przestrzeganie tej zasady zmniejszy ciążącą na nas presję i pomoże uniknąć kierowania się emocjami. Skuteczny inwestor zawsze kieruje się rozumem, a podążanie za emocjami z reguły jest przyczyną wielu niepowodzeń.