Pozostałe

Czym jest zdolność kredytowa?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Zdolność kredytowa jest brana pod uwagę przy ubieganiu się o dodatkowe pieniądze. W jej skład wchodzą takie czynniki, jak: aktualne zatrudnienie, wiek, wykształcenie, ilość zobowiązań kredytowych, a także terminowość ich spłacania.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Na zdolność kredytową wpływają takie czynniki, jak: comiesięczne dochody, obecne koszty utrzymania i zadłużenie. Należą one do tzw. analizy jakościowej, dzięki której kredytodawca może sprawdzić, czy po uiszczeniu aktualnych zobowiązań w budżecie kredytobiorcy pozostają nadwyżki, które posłużą do spłaty przyszłego kredytu. Ważne, aby źródło dochodów potencjalnego klienta było legalne. Może być to zarówno umowa o pracę, umowa o dzieło, jak i inne formy świadczenia usług, takie jak działalność gospodarcza. Analiza jakościowa to kolejna sfera wpływająca na zdolność kredytową. Pozwala ona ocenić, czy i na ile kredytobiorca jest skłonny do wywiązywania się z podjętych zobowiązań finansowych. Do tej strefy należą: wiek, stan cywilny, liczba osób będących na utrzymaniu potencjalnego kredytobiorcy, wykształcenie, wykonywany zawód, staż pracy, stan majątkowy oraz mieszkaniowy, a także historia kredytowa. Ten ostatni czynnik wskazuje na to, czy dana osoba spłacała zaciągnięte dotąd kredyty w terminie. Analiza zdolności kredytowej jest związana z pobraniem raportu z BIK (Biura Informacji Kredytowej). Zawiera on takie informacje, jak obecne zobowiązania finansowe, liczbę i czas składania wniosków kredytowych, a także zapytania banków o kredytobiorcę. Tego typu dane są potrzebne w szczególności przed udzieleniem kredytu. Pożyczka online bywa dostępna bez zbierania informacji o historii kredytowej klienta. Jest to tzw. pożyczka bez BIK. Warto jednak wiedzieć, że raport z Biura Informacji Kredytowej można zamówić będąc osobą prywatną. Raz na pół roku można go otrzymać po zamówieniu np. przez stronę internetową BIK.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Aby budować pozytywną historię kredytową, należy przestrzegać kilku zasad:

  • terminowo spłacać kredyty i pożyczki,
  • monitorować swoją historię finansową, by utrzymać nad nią kontrolę – zdarza się bowiem, że w BIK są nieaktualne lub nieprawidłowe dane, dlatego warto je regularnie sprawdzać,
  • korzystać z niewielkich kredytów, aby dać się poznać jako klient regularnie spłacający swoje zobowiązania – to budowanie historii kredytowej,
  • branie kredytów, które jest się w stanie spłacić,
  • w przypadku problemów z uregulowaniem zaciągniętych zobowiązań, natychmiast kontaktować się z instytucją udzielającą kredytu, aby rozwiązać sytuację korzystnie dla obu stron,
  • wyrazić zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie, dzięki czemu kredytodawcy mają wgląd w pozytywną historię kredytową.

Banki i instytucje finansowe przychylniej patrzą na klientów pracujących na podstawie umowy o pracę lub umowy o dzieło. Warto wziąć to pod uwagę, starając się o nowe stanowisko. Należy pamiętać, że duża ilość zobowiązań do spłacenia obniża zdolność kredytową. Przykładowo, limit na karcie kredytowej, nawet jeśli się z niego nie korzysta, zmniejsza pozytywną historię kredytową. Jeśli jest taka możliwość, można wziąć kredyt wraz z członkiem rodziny, który ma dobre dochody. Warto przemyśleć też kredyt w innej walucie lub rozłożenie go na krótszy czas. Mniejsza liczba rat obniża bowiem koszty korzystania z kredytu, a tym samym zwiększa zdolność kredytową.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz