Artykuły Pozostałe

Pożyczki społecznościowe dla firm – alternatywa dla pożyczek bankowych

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl
Po pożyczkę firmy zwykle udają się do banku, ale pieniądze można pozyskać także przez serwisy pożyczek społecznościowych dla klientów biznesowych.

Pożyczka w biznesie pozwala na utrzymanie płynności działalności, ale także może posłużyć do prowadzenia inwestycji. Można ubiegać się o pożyczkę bankową, ale do wyboru są także pożyczki społecznościowe, które skierowane są do przedsiębiorców w każdej branży.

Pozyskanie funduszy może być dla przedsiębiorcy bardzo proste, niemniej jednak z drugiej strony nie każda firma może liczyć na łatwe pieniądze na dowolny cel. Pożyczki społecznościowe przeznczone dla firm to interesująca propozycja, która pozwala na sfinansowanie wielu wydatków – bez czekania na decyzję z banku.

Czym dokładnie są pożyczki społecznościowe? Jak można otrzymać pożyczkę tego rodzaju? Czy to rzeczywiście lepsza oferta niż pożyczka bankowa?

Pożyczka społecznościowa – co to jest?

Pożyczka społecznościowa, inaczej także społeczna lub social lending, to rodzaj pożyczki prywatnej, która zawierana jest pomiędzy osobami fizycznymi poprzez specjalne serwisy pożyczek społecznościowych.

Pierwszym serwisem tego rodzaju był serwis Zopa, który został otwarty na początku XXI wieku w Wielkiej Brytanii. W Polsce pierwsze pożyczki społecznościowe zaczęły być udzielane w 2008 roku. Kilka lat później na rynku działało już kilka serwisów social lending.

W pożyczkach społecznościowych pojawiają się dwie strony:

  • pożyczkobiorca – osoba, która chce otrzymać pieniądze za pomocą serwisu social lending
  • inwestor – osoba, która chce pożyczyć pieniądze pożyczkobiorcy i dodatkowo na tym zarobić

Aby uzyskać pożyczkę społecznościową, należy spełnić także określone wymagania, podobnie jak w przypadku pożyczek bankowych, niemniej jednak to pożyczkobiorca ma na celu zachęcenie inwestorów do wsparcia go finansowo.

Kwota pożyczki społecznościowej może wynosić od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, natomiast cel pożyczki może być dowolny.

Pożyczka społecznościowa – także dla firmy!

Pierwsze serwisy pożyczek społecznościowych, które pojawiły się w Polsce, skierowane były do osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej.

Jednak aktualnie także firma może uzyskać pożyczkę za pośrednictwem serwisów pożyczek społecznościowych. Specjalne pożyczki społecznościowe dla firm cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw, które chcą uzyskać środki na swój rozwój.

To atrakcyjna propozycja dla tych przedsiębiorców, którzy:

  • dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą
  • chcą uzyskać pożyczkę na korzystnych warunkach
  • nie mają zdolności kredytowej w banku

Zatem, jak dokładnie działają pożyczki społecznościowe, a także jak można otrzymać tego rodzaju pożyczkę dla swojej firmy?

Jak działają pożyczki społecznościowe?

Dostępne przez internet pożyczki społecznościowe działają inaczej niż pożyczki bankowe czy pozabankowe, na przykład chwilówki.

Aby ubiegać się o pożyczkę społecznościową, należy na początku zarejestrować się w serwisie oferującym tego rodzaju usługi. Rejestracja jest bezpłatna i wymaga podania podstawowych danych.

Dodatkowo, konieczna będzie weryfikacja tożsamości, na przykład przez wykonanie przelewu weryfikacyjnego albo przekazanie odpowiednich dokumentów w przypadku pożyczek społecznościowych dla firm.

Po dokonaniu rejestracji i weryfikacji użytkownik zamierzający ubiegać się o pożyczkę przygotowuje specjalną ofertę – nazywana jest ona najczęściej aukcją pożyczkową czy ogłoszeniem pożyczkowym. W przypadku pożyczek społecznościowych to pożyczkobiorca określa warunki pożyczki, dlatego też jego zadaniem jest przygotowanie takiej oferty, która zachęci inwestorów do przekazania mu pieniędzy.

W ofercie umieszcza się poniższe informacje:

  • kwota pożyczki – kwota, którą pożyczkobiorca chce otrzymać
  • liczba rat do spłaty – czas spłaty pożyczki, a dokładnie liczba rat, w której otrzymana kwota będzie spłacona, raty najczęściej spłacane są co miesiąc
  • wynagrodzenie – to koszt pożyczki dla pożyczkobiorcy, czyli oprocentowanie, na które pożyczkobiorca chce wziąć pożyczkę, a tym samym także wysokość wynagrodzenia dla inwestorów
  • cel pożyczki – określa cel, na który kwota pożyczki ma być przekazana
  • zabezpieczenie pożyczki – zabezpieczenia dla inwestorów gwarantowane przez pożyczkobiorcę, na przykład może być to weksel in blanco, oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji, poręczenie, im pewniejsze zabezpieczenia dla pożyczkodawców, tym bardziej będą skłonni do wsparcia pożyczkobiorcy
  • czas trwania oferty – określa czas, w którym pożyczkobiorca chciałby zebrać środki

Po wystawieniu aukcji pożyczkowej rozpoczyna się licytacja ze strony inwestorów korzystających z danego serwisu pożyczkowego. Proponują oni wsparcie pożyczkodawcy częścią kwoty lub całą kwotą.

Gdy w wyznaczonym czasie inwestorzy wesprą pożyczkobiorcę, wtedy jego pożyczka społecznościowa zostanie wypłacona. Pożyczkobiorca sygnuje odpowiednią umowę pożyczkową i otrzymuje przelew środków.

Pożyczkobiorca spłaca wtedy całkowity koszt pożyczki, czyli kapitał wraz z opłatami na rzecz inwestorów, a także dodatkowymi opłatami dla serwisu pośredniczącego w transakcji. Spłata pożyczki następuje wówczas co miesiąc w kwocie wynikającej z harmonogramu spłat.

Future Capital – pożyczki społecznościowe dla firm

Chcesz skorzystać z pożyczki społecznościowej? Wybierz serwis pożyczek społecznościowych dla firm Future Capital, który został stworzony specjalnie po to, aby umożliwiać rozwój firm poszukujących finansowania!

W serwisie Future Capital spotykają się inwestorzy szukający sposobu na pomnożenie posiadanych środków, a także przedsiębiorcy, którzy potrzebują ich na rozwój własnego biznesu. Poprzez profesjonalne wsparcie prawne i formalne od Future Capital strony te mogą zawrzeć korzystną dla siebie umowę pożyczkową.

Jeśli potrzebujesz dodatkowych środków dla swoje firmy, weź pożyczkę społecznościową wraz z Future Capital!

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz