Analizy i wiadomości

Czy koronawirus wpływa na kursy walut

Zamieszczono przez Marcin

Chyba każdy z nas słyszał już o koronawirusie. Od kilku już tygodni wywołuje on panikę wśród ludzi, którzy rezygnują z wyjazdów czy ograniczają kontakty ze znajomymi. Ma on więc na nas bezpośredni wpływ. A czy wpływa on na kursy walut? A jeśli tak to w jaki sposób?

Na samym początku zastanówmy się, czy koronawirus wpływa na światową gospodarkę. I okazuje się że tak. I to w sposób bezpośredni jak i pośredni. Jeśli chodzi o wpływ bezpośredni, to dzieje się to np. poprzez nieobecność chorych w pracy. Na szczęście w skali światowej chorych nie jest bardzo dużo, więc wpływ bezpośredni nie jest duży. Natomiast o wiele większy jest pośredni wpływ koronawirusa na gospodarkę. Chodzi tutaj przede wszystkim o prewencję. A więc wiele zakładów pracy w obawie przed wirusem jest czasowo zamykanych. Widzimy to zwłaszcza w miejscach, gdzie zdiagnozowano chorych. W związku z tym na rynku pojawia się mniej produktów, przez co ich cena może wzrosnąć. Natomiast zakłady produkujące maseczki na twarz czy też lekarstwa przeżywają prawdziwe oblężenie i produkuję na 120%. To tylko kilka przykładów, ale widać z nich wyraźnie, że koronawirus wpływa na światową gospodarkę. A jeśli tak, to pośrednio ma to wpływ na kursy poszczególnych walut. 

Jeżeli gospodarka jakiegoś kraju osłabia się, podobnie zachowuje się waluta tego kraju. Natomiast jeżeli gospodarka jakiegoś kraju wzmacnia się, to także i waluta tego kraju wzmacnia się. Jest to naturalne zjawisko ekonomiczne, które zauważamy nie tylko w przypadku problemów z koronawirusem. 

Ponadto każdy kto chociaż trochę interesuje się ekonomią wie, że w czasach kryzysów inwestorzy szukają “bezpiecznych przystani, w które lokują swoje pieniądze. Doskonałym przykładem może tu być szwajcarski frank. Jeżeli na światowych rynkach dochodzi do jakichś zawirowań, inwestorzy od razu zaczynają kupować tę walutę, przez co jej wartość wzrasta. Nie inaczej jest też teraz. 

Koronawirus na pewno oddziaływuje na kursy walut. Jedne się umacniają, inne tracą na swojej wartości. I na pewno zawirowania na rynku walut będą widoczne do momentu, gdy wirus zostanie opanowany i obawy jakie są z nim związane znikną.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz