Pozostałe

Pensja minimalna w 2022 r. Ile wynosi i jak ją obliczyć?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Wartość minimalnego wynagrodzenia zmienia się niemal każdego roku i jest wprowadzana zwykle z początkiem stycznia. Również w tym roku rząd zdecydował się na podniesienie płacy minimalnej. Odpowiadamy, ile obecnie wynosi najniższa krajowa i jak ją obliczyć.

Co to jest płaca minimalna?

Minimalna pensja (pot. najniższa krajowa) określa poziom całości lub części wynagrodzenia, które pracodawca musi wypłacić pracownikowi. Jest wymagana prawnie na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Wlicza się w nią:

  • wynagrodzenie zasadnicze
  • wynagrodzenie za dyżury
  • dodatki za szczególne kwalifikacje lub warunki pracy
  • nagrody i premie, które wynikają z regulaminu i są wypłacane jako element wynagrodzenia;
  • wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
  • wyrównanie wypłacane za obniżenie płacy z powodu wypadku w pracy albo choroby zawodowej.

Na to, czy i o ile wzrośnie najniższa krajowa, wpływają dwa czynniki. Najważniejszym z nich jest prognozowana na kolejny rok wysokość wzrostu cen. Jeśli jednak płaca minimalna wynosi mniej niż połowa wysokości średniej krajowej, uwzględnia się również dwie trzecie realnego wzrostu gospodarczego.

Ile wynosi najniższa krajowa w 2022 r.?

Zgodnie z decyzją Rady Ministrów oraz Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych minimalne wynagrodzenie od początku 2022 r. wynosi 3010 zł brutto w przypadku osób pracujących na pełen etat na podstawie umowę o pracę. Analogicznie za pół etatu pracownik otrzymuje co najmniej 1505 zł brutto, a ¼ etatu – 752,50 zł brutto.

Na początku tego roku wzrosła również minimalna stawka godzinowa, która kształtuje się teraz na poziomie 19,70 zł brutto. Dotyczy ona pracowników samozatrudnionych lub wykonujących obowiązki zawodowe w ramach umowy zlecenie lub o dzieło.

Jak obliczyć pensję minimalną w 2022 r.?

Chcesz wiedzieć, ile z tych kwot realnie trafia do portfela? Wpływają na to różnego rodzaju odliczenia. Dlatego samodzielne obliczenie wartości netto najniższej krajowej wymaga znajomości zarówno dodatkowych obciążeń, jak i ulg podatkowych. W tym roku jest to np. ulga dla klasy średniej czy zerowy PIT dla osób do 26 lat.

Wysokość zarobków netto możesz jednak sprawdzić łatwiej i szybciej, wykorzystując calc.pl/finanse/kalkulator-wynagrodzen. Wystarczy wpisać kwotę brutto, zaznaczyć rodzaj umowy i ewentualne odliczenia. Narzędzie wskaże miesięczne i roczne zarobki netto, koszty pracodawcy i inne obciążenia.

Jakie zmiany w najniższej krajowej przyniesie 2023 r.?

Za pomocą kalkulatora już teraz możesz sprawdzić również orientacyjne wynagrodzenie netto w 2023 r. Znane są już plany rządu dotyczące podniesienia najniższej krajowej. W styczniu przyszłego roku ma ona wynieść 3350 zł brutto, a następnie w lipcu wzrosnąć jeszcze do 3500 zł brutto. Taka podwójna podwyżka zdarza się rzadko. Jest jednak wymagana przez prawo, gdy prognozowany na przyszły rok wskaźnik cen osiąga co najmniej 105%.

A może chcesz sprawdzić tylko wysokość podatku VAT, ulgi dla klasy średniej albo dokonać innych przydatnych obliczeń? Kalkulatory online pozwolą Ci szybko i bez pomyłki uzyskać właściwy wynik w wielu dziedzinach.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz