Pozostałe

Czy warto inwestować w banknoty kolekcjonerskie

Zamieszczono przez Marcin

Czy warto lokować nasze nadwyżki finansowe na bankowych lokatach? Ktoś powie że tak, gdyż mamy pewność, że nie stracimy naszych pieniędzy. Jednakże z drugiej strony oprocentowanie bankowych lokat z reguły jest niższe niż wysokość inflacji, więc praktycznie trzymając pieniądze na lokatach tracimy część naszych pieniędzy. Jeśli więc chcemy aby nasze pieniądze zyskiwały na wartości, musimy je zainwestować nieco inaczej. Na szczęście mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości jeśli chodzi o instrumenty inwestycyjne. Możemy zainwestować z większym ryzykiem, licząc na większe zyski ale też i biorąc pod uwagę możliwość utraty naszych pieniędzy. Możemy też zainwestować ostrożnie, z mniejszym ryzykiem ale i z mniejszymi zyskami. Sami musimy się określić, co wybieramy. Poniżej postaramy się ocenić, czy warto jako instrument inwestycyjny wybrać banknoty kolekcjonerskie. 

Banknoty kolekcjonerskie są to papierowe znaki pieniężne, emitowane specjalnie dla numizmatyków i kolekcjonerów. Zazwyczaj są emitowane z okazji ważnych wydarzeń związanych z historią czy znanymi postaciami. Różnią się one nieco od banknotów obiegowych. Mają więcej symboli, lepsze parametry techniczne i graficzne. Mają też określony nakład. Co ciekawe banknotami kolekcjonerskimi możemy normalnie płacić za zakupy w sklepach. Jednakże ze względu na to, że ich wartość rynkowa jest zazwyczaj większa od nominału, nie jest to zbyt korzystne. 

A jak wygląda sprawa jeśli chodzi o inwestowanie w banknoty kolekcjonerskie? Otóż na pewno jest to ciekawy sposób na pomnażanie swoich pieniędzy. Jeżeli spojrzymy na polskie banknoty kolekcjonerskie na pewno zauważymy, że ich aktualne ceny rynkowe są wyższe od ceny jaką musieliśmy płacić w momencie ich emisji. Oznacza to czysty zysk dla ich posiadaczy. Co ważne, im mniejszy nakład banknotu, tym zyski jaki możemy osiągnąć są większe. 

Nie inaczej wygląda sprawa jeśli chodzi o banknoty kolekcjonerskie w innych krajach. Dzięki sieci internetowej możemy je kupować bez względu na to z jakiego kraju chcemy taki banknot kupić. Oczywiście musimy wziąć pod uwagę fakt, że w polsce operujemy inną walutą i zakup może okazać się nieco mniej korzystny. Ale jeśli zaopatrzymy się w waluty w kantorach walutowych lub wykorzystamy np kartę Revoult.

Czy warto inwestować w banknoty kolekcjonerskie? Na pewno tak. Ale musimy wziąć pod uwagę, że możemy nasze zainwestowane pieniądze stracić. Albowiem nigdy nie wiadomo, jak sytuacja na rynkach się rozwinie czy czy cena banknotów kolekcjonerskich będzie ciągle rosła.  

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz