Forex

Dlaczego waluty zmieniają swoją wartość

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Osoby często wymieniające waluty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że ich kurs ciągle się zmienia. I dotyczy to wszystkich walut. Oczywiście jedne są bardziej „stabilne”, innych kursy zmieniają się bardziej. Na pewno wiele osób zastanawia się, dlaczego jednego dnia funta kupujemy po 4.78 zł, a drugiego musimy już zapłacić 4.82 zł. A przyczyn zmian kursowych jest kilka i poniżej pokrótce je opiszemy.

Na wolnym rynku, który nie jest sterowany „odgórnie” wartość (czyli cena) poszczególnych produktów jest uzależniona od prawa popytu i podaży. Jeżeli na dany produkt jest duże zapotrzebowanie, a do tego nie ma go na rynku dużo, jego cena będzie rosnąć. Jeżeli jednak na rynku będzie dużo danego produktu, a ponadto nie będzie on cieszył się dużym zainteresowaniem, to jego cena zacznie spadać. Nie inaczej wygląda sprawa z walutami. Jeżeli waluta danego kraju jest popularna i wiele firm czy osób prywatnych chce mieć ją w swoim portfelu, to jej cena rośnie. Jeżeli zaś jakaś waluta nie cieszy się dużym zainteresowaniem, a na dodatek na rynek trafia duża jej ilość, to jej cena spada.

Oczywiście nie to, że dzisiaj dana waluta traci wcale nie oznacza, że będzie ona traciła cały czas. Na skutek różnych czynników, sytuacja może się odwrócić i jej wartość zacznie wzrastać. Od czego jest to uzależnione? Przede wszystkim od czynników makroekonomicznych. Jeżeli dane państwo ogłosi, że jego PKB wzrosło powyżej oczekiwań, wtedy na pewno więcej firm i osób prywatnych będzie zainteresowanych posiadaniem tej waluty w portfelu, więc będą musiały ją kupić. A jeżeli popyt na walutę rośnie, to rośnie także jej wartość. Podobnych czynników makroekonomicznych jest oczywiście więcej. Stopa bezrobocia, inflacja, wysokość stóp procentowych – to tylko kilka z nich. Ich „połączenie”, w znacznym stopniu wpływa na wartość poszczególnej waluty.

Na pewno duży wpływ na wartość poszczególnych krajach ma też polityka monetarna jego banku centralnego. Może się zdarzyć, że kursy poszczególnych walut będą zawyżane lub zaniżane sztucznie, aby realizować określoną politykę danego kraju.

Nie możemy też zapominać, że duży wpływ na wartość walut, mogą też mieć spekulanci, którzy na walutach zarabiają. Oni także mogą w sztuczny sposób umacniać daną walutę lub też ją osłabiać, gdyż dzięki temu będą na zmianach kursowych zarabiać.

Jak widzimy, wysokość kursów walut zależy od wielu czynników. I to właśnie min. dlatego, tak ciężko jest na rynku walutowym zarabiać. Musimy doskonale orientować się we wszystkich zawiłościach związanych z tym rynkiem, a poza tym, musimy mieć sporo szczęścia, które pozwoli nam na trafne przepowiadanie kursów walutowych.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz