Kryptowaluty

Dlaczego kryptoprojekty niszczą (spalają) swoje tokeny?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Spalanie kryptowalut polega na celowym zniszczeniu określonej liczby tokenów w obiegu. Wiele projektów kryptowalutowych wykorzystuje ten mechanizm do regulacji emisji.

Dlaczego warto spalić cyfrowy pieniądz?

Tokeny mogą zostać zniszczone z kilku powodów — na przykład w celu zwiększenia wartości kryptowaluty. Spalenie części monet sprawia, że na każdy pozostały żeton jest większy popyt i jego cena idzie w górę.

Również kryptowaluty są wycofywane z obiegu, aby zapobiec inflacji i deprecjacji aktywów. Przy nieograniczonej emisji liczba monet stale rośnie, a każdy pojedynczy token stopniowo traci na wartości. Następnie twórcy przeprowadzają spalanie, aby zapobiec spadkowi wartości kryptowaluty. Dzięki temu w obiegu jest zawsze mniej więcej taka sama ilość kryptowalut. Wielkość i częstotliwość tej operacji zależy od tempa emisji.

Niektóre projekty niszczą monety według ICO (wstępnej dystrybucji tokenów), jeśli nie cała kryptowaluta została sprzedana podczas kampanii. W tym przypadku twórcy zachowują cenę monet już zakupionych przez inwestorów.

W jaki sposób kryptowaluty są niszczone?

Prowizyjne spalanie

Prowizje od transakcji są zwykle wysyłane do górników, ale istnieją projekty kryptowalutowe, w których te środki są niszczone. W tym celu przeprowadza się transakcję, za którą prowizję ustala się na odpowiednią kwotę do spalenia. Wysłane tokeny pozostają w blockchainie, a nadmiar środków jest „zjadany” przez system.

Algorytm

Czasami deweloperzy początkowo umieszczają na blockchainie algorytm Proof-of-Burn. Gdy dochodzi do transakcji, górnicy wysyłają część monet na specjalny adres, do którego nikt inny nie ma dostępu. Transakcja jest rejestrowana w łańcuchu bloków, co jest dowodem niszczenia monet.

Spalanie w portfelu

Wiele projektów używa metody wypalania za pomocą portfela bez kluczy prywatnych. Przesyłana jest do niego kwota do zniszczenia. Nie ma dostępu do takiego portfela, więc jakakolwiek interakcja z tokenami pod takim adresem jest niedostępna. Projekty otwarcie publikują dane o takich portfelach i operacjach spalania.

Oprogramowanie specjalne

Dla niektórych rodzajów kryptowalut stworzono specjalne oprogramowanie, które pozwala na wypalenie wcześniej stworzonych monet. Jest to jeden z najprostszych sposobów na zniszczenie tokenów: użytkownik musi tylko wprowadzić wymaganą ilość do spalenia do oprogramowania, a proces rozpocznie się automatycznie.

Hardfork

Podczas hardforku wprowadzane są zmiany w blockchainie, przy czym stara wersja sieci nie funkcjonuje już i nie obsługuje tokenów. Nowa wersja blockchaina idzie na żywo z ilością kryptowaluty, która została zdecydowana, aby pozostać w obiegu.

Kryptoprojekty palące tokeny

Ethereum

W sierpniu 2021 roku ekosystem Ethereum zaktualizował Londyn i zmienił strukturę opłat: opłaty za transakcje w blockchainie zaczęły być wysyłane częściowo do sieci w celu spalenia, częściowo do górników jako nagroda. Zdecydowanie największymi „spalaczami” Ethereum są NFT marketplace Opensea oraz platforma kryptowalutowa Uniswap. Tempo niszczenia tokenów wynosi około ETH 900k rocznie.

Binance Coin

W 2017 roku giełda Binance wyemitowała 20 milionów BNB przed uruchomieniem swojego ICO i ogłosiła plany kwartalnego spalania tokenów, aż połowa monet zostanie zniszczona. Od końca 2021 roku liczba tokenów do wypalenia jest obliczana automatycznie i zależy od liczby transakcji na giełdzie.

Binance niszczy również część opłaty za gaz BNB Chain w czasie rzeczywistym. Giełda praktykuje spalanie, przekazując pieniądze na niedostępny adres.

Tron

Twórcy projektu stosują tę samą metodę niszczenia tokenów. Całkowita liczba spalonych tokenów TRX zbliża się do 8 miliardów. Natywny token platformy jest niszczony nie tylko w celu kontrolowania ceny monety, ale także zgodnie z algorytmem, który zapewnia zdecentralizowany stackablecoin USDD.

Ripple

Algorytm kryptowaluty od początku miał wbudowany mechanizm spalania tokenów. Każda transakcja niszczy 0,00001 XRP. Koncepcja projektu zakłada określoną liczbę monet, która nie powinna wzrosnąć, co według twórców pozwoli uniknąć inflacji. Jednocześnie algorytm zmniejsza liczbę transakcji spamowych.

Wiele różnych projektów kryptowalutowych, takich jak Shiba Inu, Stellar, BabyDoge, Elastos, Optimism, Fidelium i inne, aktywnie praktykuje coin flaring, aby przyciągnąć uwagę inwestorów.

Kto z tego korzysta?

Niszcząc monety, deweloperzy odkupują je za własne pieniądze lub przekazują część swoich dochodów w taki czy inny sposób. Jednak trzymając nadal kryptowalutę, obstawiają, że w przyszłości aktywo wzrośnie na wartości. W wielu przypadkach tokenizacja odbywa się, aby projekt kryptowalutowy odniósł większy sukces i przyciągnął więcej użytkowników.

Wykup tokenów można porównać do wykupu akcji na tradycyjnym rynku. Spółki skupują swoje papiery wartościowe w celu zmniejszenia ich liczby na rynku i wzmocnienia notowań. Wzmacnia to pozycję akcjonariuszy i spółki.

Jednocześnie palenie monet może wzmocnić reputację projektu kryptowalutowego. Niszczenie tokenów, które pozostają niesprzedane po pierwszej ofercie publicznej, zwiększa wiarygodność twórców i pomaga monetom zdobyć przyczółek na rynku kryptowalut.

Inwestorzy również korzystają, gdy projekt spala niesprzedane tokeny po ICO. Dlatego większą popularnością cieszą się pierwsze oferty publiczne, po których ogłaszane jest wypalenie pozostałych tokenów. Użycie tego narzędzia pokazuje, że twórcy wierzą w swój projekt i że waluta w dłuższej perspektywie wzrośnie.

Spalanie monet nie gwarantuje jednak wzrostu lub stabilizacji wartości aktywów: jeśli na projekt nie ma popytu, zmniejszenie liczby monet nie będzie miało wpływu na kurs wymiany tokena. Nie powinniśmy też wykluczać wpływu ogólnych warunków rynkowych. W czasach zwiększonej niepewności zniszczenie kryptowaluty może nie przynieść pożądanego efektu.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz