Wymiana walut

Czy wymiana walut przez telefon jest bezpieczna

Zamieszczono przez Marcin

Każdy z nas ma na swoim smartfonie wiele aplikacji. Dzięki nim, możemy w łatwy i szybki sposób połączyć się z naszym bankiem, zrobić zakupy czy zagrać w jakąś grę. Ale niewiele osób zastanawia się, czy aplikacje te są w jakiś sposób zabezpieczone i czy możemy z nich korzystać w bezpieczny sposób. A zwłaszcza jest to ważne, gdy aplikacje te mają związek z naszymi finansami. Mówimy tu o wspomnianej wcześniej bankowości mobilnej, czy też wymianie walut. Jak więc zabezpieczona jest wymiana walut przez telefon?

Twórcy aplikacji mobilnych pozwalających na wymianę walut doskonale zdają sobie sprawę, że osoby dokonujące transakcji chcą zrobić to w sposób bezpieczny. A więc aplikacje mają odpowiednie zabezpieczenia, które chronią nas przed utratą naszych pieniędzy. Przede wszystkim, dostęp do aplikacji mogą mieć osoby, które są do tego uprawnione. Mówimy tu o konieczności podania loginu i hasła, a także w wielu przypadkach o zabezpieczeniu biometrycznym. To pierwszy krok do zwiększenia wierzytelności naszej transakcji. Bardzo często aby dokonać wymiany, musimy dokonać uwierzytelnienia transakcji. Może to odbywać się np. poprzez podanie kodu, jaki otrzymaliśmy SMS-em. Tutaj mamy kolejne zabezpieczenie. Idąc dalej, musimy wiedzieć, że dane poufne związane z transakcją nie są przechowywane w pamięci podręcznej naszego telefonu, a więc nie zostaną wykorzystane gdybyśmy telefon zgubili. Bardzo ważny jest też fakt, że aplikacje są na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu przestępcy mają większy problem, aby dostać się na nasze konto. Kolejnym zabezpieczeniem jest automatyczne wylogowanie się z systemu, jeśli nie korzystamy z aplikacji przez kilka minut. Sprawia to, że nawet jeśli zostawimy gdzieś telefon, nikt nie będzie miał dostępu do naszego konta.

Oczywiście korzystanie z aplikacji, w tym z aplikacji pozwalających na wymianę walut przez Internet zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem. Dlatego pamiętajmy o kilku zasadach, które zmniejszą ryzyko włamania się na nasze konto w kantorze. Przede wszystkim nie podawajmy nikomu naszych loginów i haseł. Nie zapisujmy je na kartkach, które mogą się przecież zgubić. Nie korzystajmy z ogólnodostępnych sieci internetowych, gdyż znacznie zwiększa to ryzyko włamania. Na bieżąco dokonujmy aktualizacji aplikacji i przede wszystkim pobierajmy je ze sprawdzonych i legalnie działających sklepów internetowych. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że na naszym telefonie powinniśmy mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe, co znacznie obniży ryzyko włamania się do systemu. Oczywiście nie powinniśmy też otwierać maili czy SMS-ów niewiadomego pochodzenia, gdyż mogą w nich znajdować się zainfekowane pliki, które ułatwią przejęcie kontroli nad naszym telefonem.

Wymiana walut przez telefon na pewno jest wygodna. Jest też bezpieczna, jeśli stosujemy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Nie bójmy się więc wymieniać waluty przez telefon, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i pieniądze, gdyż kursy jakie oferują kantory online są bardzo dla nas korzystne.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz