Gospodarka

Czym są rezerwy walutowe

Zamieszczono przez Marcin

Wszystkie rządy świata chciały by stabilnej sytuacji gospodarczej, stabilnego wzrostu gospodarczego, a co się z tym wiąże zadowolonego społeczeństwa. Jednakże takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko. Co jakiś czas na pojawiają się lokalne lub ogólnoświatowe kryzysy ekonomiczne, które sprawiają, że sytuacja ekonomiczna poszczególnych krajów nieustannie się zmienia. Dlatego też wspominane już rządy chcą się w jakiś sposób przygotować na te niekorzystne sytuacje, by mieć jak najwięcej „argumentów” to walki z niekorzystną sytuacją. Jednym z elementów tych przygotowań, jest tworzenie rezerw walutowych. Czym one są? Postaramy się to wytłumaczyć.

Najprościej rzecz mówiąc, rezerwy walutowe to zapas środków finansowych wyrażone w kilku stabilnych walutach obcych. Dzięki zgromadzonym rezerwom, w momencie gdy lokalna waluta odnotowuje osłabienie, bank centralny może interweniować i ją umacniać. Wysokość rezerwy walutowej świadczy o stabilności monetarnej kraju. Albowiem to właśnie te waluty pozwalają utrzymywać kurs waluty na optymalnym w danej chwili poziomie. Mówiąc prościej, można je sprzedać, aby wzmocnić miejscową walutę.

W jakich walutach tworzy się rezerwę walutową? Mówimy tu o najpopularniejszych i najbardziej stabilnych walutach świata. Zaliczane są do nich dolary amerykańskie, czy EURO. Ponadto niektóre kraje kupują też brytyjskie funty czy szwajcarskie franki. Jak podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, największe rezerwy na Świecie posiadają:

– Chiny – 691.1 mld SDR,

– Japonia – 585.2 mld SDR,

– Rosja – 186.8 mld SDR

– Tajwan – 176.3 mld SDR

– Korea Południowa – 155,3 mld SDR

 

SDR to międzynarodowa jednostka walutowa, której równowartość wynosi 1.5 0773 USD.

Jeśli chcemy zobaczyć jak na tym tle wygląda Polska, możemy sięgnąć do oficjalnych raportów Narodowego Banku Polskiego. Obecnie w przeliczeniu na dolary amerykańskie, jest to kwota oscylująca w okolicach 140 mld.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz