Kryptowaluty

Unia Europejska chce bardziej uregulować kryptowaluty

Zamieszczono przez Marcin

Kryptowaluty według założenia ich twórców miały nie podlegać żadnym regulacjom. Na tym polega ich fenomen, że praktycznie nikt nie powinien mieć żadnego wpływu na ich funkcjonowanie. Jest to przeciwieństwo tradycyjnych walut, które są w pełni nadzorowane – zazwyczaj przez banki centralne. Jednakże od czasu do czasu słychać głosy dochodzące z poszczególnych krajów, że starają się one kwestie kryptowalut uregulować. Teraz taki głos dobiegł z Unii Europejskiej.

Jak powiedział Valdis Dombrovskis, czyli vice szef Komisji Europejskiej, Unia Europejska chce przygotować nowe ustawy, których zadaniem będzie ustandaryzowanie i uporządkowanie wszystkich spraw związanych z kryptowalutami. Dzięki temu Unia Europejska ma stać się jednym z liderów jeśli chodzi o tego typu działania.

Do tej pory poszczególne kraje Unii Europejskiej starały się samodzielnie regulować rynki kryptowalut. Przepisy te są więc odrębne i nie są ze sobą powiązane. W związku z tym, nie można mówić o wspólnych działaniach w ramach unijnych. Obecnie ma się to zmienić. Podczas prac, podejmowane mają być decyzję, które ujednolicą przepisy całej Unii, co ma ułatwić prace nadzorcze i kontrolne. Oczywiście musi upłynąć trochę czasu, zanim możemy spodziewać się efektów tych prac. Tym bardziej, że jest to temat trudny, więc wymaga wielu godzin dyskusji i narad, by znaleźć optymalne rozwiązanie. Kryptowaluty są pod tym względem szczególnie trudne, gdyż mamy ich bardzo dużo i ciągle pojawiają się nowe. Rozstrzygnąć należy min sprawy związane z opodatkowaniem handlu krypotwalutami, czy przede wszystkim anonimowości jaka się z nimi wiąże. Zwolennicy regulacji rynku kryptowalut wielokrotnie podkreślali, że za ich pomocą często rozliczają się terroryści i przestępcy, co utrudnia ich namierzanie. Ale taka jest właśnie idea kryptowalut. Mają one tworzyć poczucie anonimowości i być pod jak najmniejszą kontrolą – najlepiej gdyby nie było jej wcale.

Trudno określić, jak będą przebiegały prace nad regulowaniem rynku krypotwalut w Unii Europejskiej. Na pewno nie zakończą się one szybko, gdyż po pierwsze jest to trudny temat, a po drugie, unijne machiny pracują powoli. Z całą pewnością poinformujemy o efektach tych prac, gdy zostaną zakończone.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz