Wymiana walut

Jaką walutę zabrać do Wietnamu

Zamieszczono przez Marcin

Kraje Dalekiego Wschodu już od wielu lat „kuszą” nas by spędzić w nich urlop lub wakacje. I chociaż najczęściej wybieramy się do Chin czy Japonii, to także i inne kraje położone w tym regionie cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednym z tych krajów jest Wietnam. Przepiękne krajobrazy, jedne z największych na Świecie jaskiń, doskonałe jedzenie i tanie napoje alkoholowe – to tylko część atrakcji jakie spotkamy w Wietnamie.

Wyjeżdżając do Wietnamu, nie powinniśmy zapomnieć o zaopatrzeniu się w odpowiednią walutę. Dzisiaj w kraju tym obowiązuje dong wietnamski – międzynarodowe oznaczenie VND. Dzieli się on na 10 hao lub 100 xu. Musimy od razu powiedzieć, że dong wietnamski to jedna z najsłabszych walut na Świecie. Dlatego praktycznie nie spotyka się tu monet, które zresztą są bardzo niechętnie przyjmowane w sklepach czy restauracjach. W obiegu znajdziemy banknoty o nominale 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000, 500 000 dongów, ale przede wszystkim spotkamy te o najwyższych nominałach.

W polskich kantorach bardzo trudno znaleźć wietnamską walutę. A jeśli już ją znajdziemy, kurs wymiany nie będzie dla nas korzystny. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest wymiana złotówek na amerykańskie dolary i podróż właśnie z tą walutą do Wietnamu. Dopiero na miejscu możemy wymienić je na dongi w bankach lub kantorach. Najlepsze kursy wymiany złotówki na dolary mają kantory internetowe i to właśnie w nich polecamy dokonać transakcji. Co ciekawe, w Wietnamie w wielu placówkach możemy płacić dolarami. Chociaż musimy pamiętać, że możemy na takiej transakcji nieco stracić.

W Wietnamie nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem bankomatów, które znajdują się w praktycznie w każdym mieście. Jednakże pamiętajmy, że wybieranie z nich gotówki będzie dla nas bardzo niekorzystne. Wszystko przez prowizje i opłaty związane z przewalutowaniem. Podobnie będzie sprawa wyglądała jeśli będziemy płacić w sklepach czy punktach gastronomicznych kartą debetową lub kredytową. Gdy po powrocie do Polski sprawdzimy nasze transakcje, możemy się mocno zdziwić o ile przepłaciliśmy.

Wietnam to z całą pewnością piękny kraj, do którego warto się udać. Pamiętajmy jednak aby przed wyjazdem dobrze się to naszego urlopu przygotować, a jednym z etapów tych przygotowań, powinno być zaopatrzenie się w odpowiednią walutę.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz