Wymiana walut

Jaką walutę zabrać do Tajlandii

Zamieszczono przez Marcin

Urlopy spędzane na Tajlandii cięszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Jest to piękny i dla nas nieco egzotyczny kraj, więc nie ma się co dziwić, że praktycznie w każdym biurze podróży mamy oferty wyjazdu do tego kraju. Oczywiście każdy chyba doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że do tak dalekiej podróży należy się w odpowiedni sposób przygotować. Inny klimat, zmiana strefy czasowej itd – to tylko część “niespodzianek”, jakie czekają na nas w tym kraju. Oczywiście czeka na nas też i inna waluta. Polskimi złotówkami nie zapłacimy tam nigdzie, więc o odpowiedniej walucie musimy pomyśleć przed wyjazdem.

 

Waluta w Tajlandii to Baht (THB), który czasami nazywany jest też Bahtem Tajskim. W obiegu spotykamy monety o nominałach 1 i 2 Bahtów, oraz banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 500 i 1 000 Bahtów. Na banknotach, widnieje wizerunek króla, w związku z czym powinniśmy mieć do nich duży szacunek – przynajmniej tak zachowują się Tajowie. Banknoty nie powinne być uszkodzone, wymięte w złym tonie jest także stawanie na banknotach. Brak “szacunku” dla banknotów, może mieć dla nas przykre konsekwencje. Pamiętajmy, że tradycja nakazuje podawanie banknotów czy monet bezpośrednio do dłoni odbiorcy, najlepiej prawą ręką.

 

Będąc w Tajlandii, najlepiej mieć przy sobie banknoty o monety o różnych nominałach. Jest to niezwykle pomocne, gdyż sprzedawcy często “nie mają wydać”, a np w metrze i na stacjach kolejowych płaci się monetami.

 

A teraz nieco więcej jak przygotować się pod względem waluty na wycieczkę do Tajlandii. Otóż jak już wspominaliśmy nie ma co zabierać tam gotówki w złotówkach, bo raczej na pewno jej nigdzie nie wymienimy na miejscową walutę. Możemy zabrać naszą kartę debetową i wybrać gotówkę z bankomatów. Musimy jednakże być przygotowani na prowizję za tę usługę (około 200 Bahtów), a ponadto czekają nas przewalutowania, które nie są zbyt korzystne (najpierw na euro a potem dopiero na złotówki). Możemy próbować kupić tajską walutę w Polsce. Jednakże na pewno nie dostaniemy jej “od ręki” a ponadto musimy kupować większą ilość Bahtów – w przeciwnym razie kantory nie będa nam jej oferować. Ponadto chodzenie po Tajlandii z większą gotówką w portfelu może się dla nas źle skończyć, gdyż turyści są często padają ofiarą kradzieży.

 

Okazuje się, że zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla osób które udają się do Tajlandii, jest zakup w Polsce waluty, która jest akceptowana na całym Świecie i wymiana jej na miejscu na Bahty. Mówimy tu o dolarach (zwłaszcza o wysokich nominałach – mają one lepsze kursy), Euro czy brytyjskich funtach. Zakup tych walut w naszym kraju to żaden problem. Możemy to zrobić w bankach, kantorach stacjonarnych czy kantorach internetowych. Oczywiście najlpeszy kurs znajdziemy w kantorze internetowym takim jak Walutomat czy Cinkciarz, gdzie kursy w porównaniu z kursami bankowymi są o kilka procent lepsze. Nie zapominajmy też o kartach wielowalutowych (tutaj najlepszym rozwiązaniem może być karta Revoult).

 

Wyjazd na Tajlandię może okazać się często wycieczką życia. Ale pamiętajmy, by się do niego odpowiednio przygotować – także jeśli chodzi o waluty.  

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz