Wymiana walut

Kiedy jest najlepszy moment na wymianę walut?

Zamieszczono przez Marcin

Osoby posiadające waluty, często zastanawiają się, kiedy jest najlepszy czas by zamienić je na złotówki. Oczywiście chcielibyśmy aby dostać za nie jak najwięcej krajowej waluty, dlatego transakcji chcemy dokonać, gdy kurs będzie najwyższy. Ale kiedy rzeczywiście będzie ona najwyższy? Czy można to w jakiś sposób przewidzieć? Postaramy się to opisać w tym artykule.

 

Na samym początku musimy zdać sobie sprawę z tego, że kursy walut zależą od bardzo wielu czynników. Mówimy tu o czynnikach makroekonomicznych, politycznych, a nawet pogodowych. Jeśli chodzi o czynniki makroekonomiczne, to musimy brać pod uwagę wysokość inflacji czy wysokość stóp procentowych. Jeżeli te dwa elementy będą się zmieniać, możemy być pewni że i wartość poszczególnych walut będzie się zmieniać. Jeśli popatrzymy na czynniki polityczne, to musimy wziąć pod uwagę chociażby wybory polityczne w danym kraju, czy propozycje budżetu na kolejny rok. A jak pogoda może wpływać na kursy walut? Otóż jeżeli w danym kraju pojawi się susza, możemy być pewni że wartość danej waluty się zmieni, gdyż brak deszczu będzie miał wpływ na rolnicze plony, a więc i na Produkt Krajowy co z kolei przełoży się na wartość waluty.

 

Widzimy więc wyraźnie, że kurs walut zależy od wielu czynników. I co ważne, nie mamy na nie prawie żadnego wpływu. Dlatego też bardzo trudno jest przewidzieć, czy dana waluta umocni się czy osłabi. Oczywiście możemy prognozować, opierając się na wiedzy naszej i ekspertów, którzy bezpośrednio zajmują się walutami. Możemy analizować wykresy wartości poszczególnych walut, możemy robić różnego rodzaju analizy itp. Ale w dalszym ciągu możemy popełnić błąd, podobnie zresztą jak eksperci, którzy będą wyrażać swoja opinię. Dlatego odpowiedzi na pytanie kiedy najkorzystniej jest sprzedać obcą walutę nie ma. Podobnie jak i nie ma odpowiedzi na pytanie kiedy ją kupić. Dlatego musimy opierać się na naszej wiedzy, wyczuciu ale i powinniśmy mieć nieco szczęścia, by transakcji związana z wymianą walut, była dla nas jak najkorzystniejsza.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz