Nie każdy chce przy zakupie samochodu wykładać na stół jednorazowo większą ilość gotówki. Wiele osób poszukuje alternatywnych rozwiązań, które mają na celu rozłożenie płatności w czasie. To przede wszystkim wygodna kwestia dla przedsiębiorców, jednak korzystają z niej również osoby prywatne. Leasing finansowy to bardzo popularna forma finansowania auta. Jakie korzyści się z nim wiążą? Na czym polega?
Zakup samochodu to niewątpliwe bardzo duży wydatek, dlatego sporo osób składa wniosek leasingowy, aby skorzystać z takiej możliwości finansowania. W praktyce do podpisania umowy leasingu dochodzi na skutek wybrania wymarzonego samochodu u dealera, lub innego dostawcy, a następnie przedmiot leasingu przedstawimy firmie zewnętrznej. Kupuje ona auto i oddaje w leasing w nasze ręce.
Leasing samochodu – na czym polega?
Leasing samochodu osobowego to bardzo popularna forma finansowania zarówno aut nowych, jak i używanych. Łączy ona ze sobą elementy dzierżawy oraz kredytu. Jedna ze stron umowy leasingowej korzysta z auta na warunkach ustalonych w dokumencie, niemal tak jakby był jego dysponentem. W świetle prawa przez cały czas trwania umowy to jednak leasingodawca jest właściciel auta.
Podpisanie umowy leasingowej wiąże dwie strony. Po zakończeniu umowy leasingobiorca może opcjonalnie dokonać wykupu auta. Decyzja zwykle uzależniona jest od kosztów, jakie będzie pociągała za sobą ta czynność.
Decyzja o przyszłości samochodu po zakończeniu umowy
Zaletą zawarcia umowy leasingu jest fakt, że nowy samochód możemy kupić w atrakcyjnej cenie. Możemy także zdecydować o jego przyszłości pod koniec umowy leasingowej. Jeżeli nam się znudzi, możemy oddać go w ręce firmy i wziąć następne, nowsze auto do użytku. Ustala się wtedy kolejną umowę – w tym raty leasingu, czas jego trwania i inne parametry.
Jednak jeżeli leasing samochodowy się skończy, a pojazd będziemy chcieli zostawić sobie na własność, wówczas musimy zapłacić firmie odpowiednią kwotę (widniejącą w umowie) i wtedy przedmiot leasingu staje się naszą własnością w świetle prawa.
Auto w leasingu także dla klientów indywidualnych
W przypadku leasingu samochodowego musimy pamiętać, że jest to finansowanie zarezerwowane nie tylko dla klientów biznesowych, lecz także prywatnych. Jest to bardzo atrakcyjna alternatywa kredytu samochodowego, który nierzadko wiąże się z dużymi odsetkami.
Możliwy jest również leasing samochodów używanych. Taką ofertę często przedstawiają swoim klientom komisy samochodowe. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj w takim przypadku samochód nie może być starszy niż 10 lat.
Aktualnie przedmiotem leasingu może być niemal każdy pojazd. Do tego umowa leasingu może być podpisana przez klientów detalicznych. Jest to możliwe, biorąc pod uwagę leasing konsumencki. Należy jednak wykazać się odpowiednimi dochodami.