Wymiana walut

Wymiana walut w kantorze internetowym powyżej 15 tys. Euro

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wymiana walut podlega wielu regulacjom. A wszystko dlatego, że zdecydowana większość z nas, wymienia niewielkie kwoty, a sam proces odbywa się błyskawicznie. Jednakże ci, którzy wymieniają duże kwoty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że muszą oni dokonać kilku formalności, aby wymiana odbyła się zgodnie z prawem. Chodzi tu dokładnie o wymianę walut, w kwocie przekraczającej 15 tys. Euro.

Dlaczego tak się dzieje? Albowiem każda wymiana powyżej tej kwoty, musi być zgłoszona do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Kantory muszą to robić, na podstawie ustawy z 2000 roku o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, wraz z jej późniejszymi uaktualnieniami. W związku z tym, gdy będziemy wymieniać powyżej 15 tys. euro, kantor będzie prosił nas o potwierdzenie naszych danych osobowych. Jednakże jest to sprawa o tyle prosta, gdy dane jakie podaliśmy w czasie rejestracji do kantoru są identyczne z danymi zawartymi w koncie bankowym. Dla ustalenia ile wynosi równowartość 15 tys. Euro, kantory online stosują kurs NBP jaki obowiązuje w dniu wykonania transakcji.

Wszystkie dane jakie otrzyma Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, są przechowywane, a wcześniej analizowane i na podstawie wyników tych analiz, podejmowane są decyzje, które mogą wpłynąć na wszczęcie postępowania wyjaśniającego. Jeżeli okaże się, że pieniądze wymienianie w kantorze, pochodziły z nielegalnego źródła, zostanie wszczęte postępowanie karne, które będzie miało na celu wyjaśnienie ich źródła pochodzenia.

Pamiętajmy więc, że gdy będziemy wymieniać powyżej 5 tys. Euro, kantor internetowy może poprosić nas o potwierdzenie naszych danych, np. prosząc nas o przesłanie kopii dowodu osobistego. I nie mamy co „kombinować” i rozbijać wymianę dużej kwoty na mniejsze, gdyż jeśli kantor zauważy to, to także ma obowiązek zgłoszenia takich transakcji do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

1 komentarz

Pozostaw komentarz