Pozostałe

Próby, karaty i czystość złota – złoto i jego sekrety

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Do złota wykorzystywanego w jubilerstwie często dodawane są inne metale – samo złoto jest zbyt miękkie, aby mogło pełnić rolę ozdoby przez dłuższy czas i nie ulegało uszkodzeniom. Do określania zawartości złota w biżuterii, a także w monetach czy sztabkach inwestycyjnych stosuje się więc specjalne oznaczenia.

Złoto cenione jest na całym świecie już od wielu lat. Dawniej jego posiadanie świadczyło o statusie społecznym i majątkowym, dziś zaś kruszec ten wykorzystywany jest m. in. w jubilerstwie, a ponadto traktuje się go jako korzystną inwestycję stanowiącą alternatywę dla produktów bankowych. Ponieważ jednak wyroby ze złota bardzo często zawierają domieszkę innych metali, stosuje się specjalne systemy miernicze pozwalające określić jego zawartość.

Próby i karaty

Do najbardziej popularnych systemów pozwalających określić zawartość złota w wyrobach jubilerskich bądź menniczych należą próby oraz karaty. Na terenie Europy stosuje się system prób, gdzie próba informuje o ilości czystego złota (lub innego metalu) w danym stopie na 1000 jednostek. Próba 999 oznacza więc, że wyrób zawiera 999 części złota oraz tysięczną część innego metalu. W Polsce najczęściej spotykaną próbą jest 585. Z kolei w Stanach Zjednoczonych, a także w krajach Dalekiego Wschodu używa się skali mierniczej w karatach. 1 karat to wagowa równowartość 1/24 czystego złota w stopie. Złoto próby 999 odpowiada więc złotu 24-karatowemu, zaś złoto próby 585 to złoto 14-karatowe. Oczywiście to pierwsze jest najbardziej wartościowe, stąd skup złotych monet za egzemplarze z kruszcu takiej próby zapłaci najwięcej.

 

Złoto inwestycyjne

Metale szlachetne wykorzystywane są nie tylko w jubilerstwie czy przemyśle, ale również stanowią dla wielu osób sposób na lokowanie posiadanego kapitału. Złoto należy do najbardziej popularnych spośród nich, ponieważ jego cena utrzymuje się na dość stabilnym i wysokim poziomie. Warto też zaznaczyć, że złoto traktowane jest nierzadko jako forma zabezpieczenia na niepewne czasy, a więc takie sytuacje, jak konflikty zbrojne czy załamanie gospodarki. Wiele osób traktuje też ten metal jako sposób na urozmaicenie swojego portfela inwestycyjnego i kupuje złote sztabki oraz monety bulionowe wykonane z kruszcu najwyższej próby. Te ostatnie często nabywane są również ze względu na atrakcyjne wzornictwo i estetyczne wykonanie, a wiele mennic decyduje się na bicie całych serii popularnych monet inwestycyjnych, w których co roku zmieniany jest rewers. Dzięki temu inwestorzy nie tylko nabywają złoto, ale również mogą z gromadzonych monet stworzyć ciekawą kolekcję. Warto przy tym zaznaczyć, że znacznie łatwiej jest je upłynnić, a jeśli nie znajdzie się chętny klient, z pewnością przyjmie je skup złotych monet.

 

Gdzie sprzedawać złoto?

Inwestorzy w razie konieczności mogą upłynnić posiadane wyroby z metali szlachetnych. W takiej sytuacji warto zdecydować się na skup złota prowadzony m. in. za pośrednictwem Internetu, jak np. https://www.zlotagotowka.pl/ . Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo wygodne i nie wymagające wychodzenia z domu, chociaż oczywiście istnieje możliwość dokonania transakcji osobiście po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu daty i godziny takiego spotkania. Większość klientów decyduje się jednak na transakcję drogą wysyłkową. W tym przypadku należy najpierw wypełnić umieszczony na stronie formularz i spakować przedmioty przeznaczone do sprzedaży, a następnie wysłać pod wskazany adres dołączając własne dane adresowe i numer konta bankowego, na jaki zostanie wysłana zapłata. E-skup złota jest całkowicie bezpieczny, co potwierdzają liczne opinie zadowolonych klientów. Warto wiedzieć, że jest to również skup srebra, a także skup złomu złota, czyli np. niekompletnej lub niemodnej biżuterii bądź innych przedmiotów wykonanych z tego kruszcu. Skup Złota Gotówka ponadto na swojej stronie internetowej umieścił specjalny kalkulator pozwalający wstępnie określić wartość sprzedawanego złota.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz