Kryptowaluty

Z jakim ryzykiem wiąże się inwestycja w kryptowaluty?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Handel kryptowalutami to jedna z najbardziej znanych form lokowania kapitału. Pierwszą walutą cyfrową na świecie był Bitcoin, który w bardzo krótkim czasie zaczął osiągać bardzo wysokie notowania. Niestety, mimo tego, iż inwestycja w kryptowaluty może przynieść spore zyski, w pewnych sytuacjach kończy się także utratą całości zainwestowanego kapitału. Czym jest to spowodowane i jakie jest w rzeczywistości ryzyko towarzyszące inwestycjom w kryptowaluty? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w niniejszym poradniku.

Kryptowaluty – definicja pojęcia

Kryptowaluty istnieją na rynku od 2009 roku. Pierwszą kryptowalutą na świecie był Bitcoin, który został utworzony przez osobę lub grupę osób o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Czym jednak są w istocie kryptowaluty? Warto wiedzieć, że zamiennie nazywa się jako wirtualne monety bądź waluty cyfrowe. Są to całkowicie zdecentralizowane i w pełni wirtualne środki płatnicze, które nie posiadają formy bilonu czy drukowanych banknotów. Ta cecha charakterystyczna najbardziej odróżnia kryptowaluty od standardowych walut nazywanych fiducjarnymi.

Tym, co cechuje kryptowaluty, jest też fakt, iż są one oparte na kryptografii. Jest to pojęcie określające zbiór technik, które umożliwiają szyfrowanie danych. Handel kryptowalutami jest dzięki temu w pełni bezpieczny, ponieważ każdy właściciel danej kryptowaluty posiada indywidualny, w pełni unikalny kod zabezpieczający, co gwarantuje, że nie jest on możliwy do przechwycenia. O tym, w jak szybkim tempie rozwija się rynek kryptowalutowy, świadczą twarde dane. Obecnie na rynku jest już 15 tysięcy rozmaitych kryptowalut, zaś na koniec 2021 roku wartość całego tego rynku uplasowała się na poziomie 2,1 biliona dolarów.

Biorąc pod uwagę te dane, nie ma się co dziwić, że tak wiele osób decyduje się na to, by zakupić kryptowaluty. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oprócz atutów, tego typu inwestycje niosą za sobą też poważne zagrożenia. Najważniejszą wadą jest fakt, iż w przypadku kryptowalut istnieje ogromne ryzyko utraty całości zainwestowanych środków. Z tego powodu każdy początkujący inwestor powinien w sposób szczególny dbać o to, by zdobyć jak najszerszą wiedzę oraz korzystać z metod pozwalających na ograniczenie ryzyka. 

Jakie są ryzyka związane z inwestycją w kryptowaluty? 

Liczba ryzyk, które wiążą się z handlem kryptowalutami, jest dość duża. Po pierwsze, kryptowaluty wyróżnia bardzo duża zmienność cen. Notowania poszczególnych walut cyfrowych niejednokrotnie zmieniają się jak w kalejdoskopie. Kryptowaluty mogą zmieniać swoje notowania nawet o kilka tysięcy procent w ciągu… kilkunastu minut. Ta zmienność może skutkować bardzo dużymi zyskami, ale też przyczyniać się do występowania ogromnych strat. Aby móc efektywnie inwestować w kryptowaluty, trzeba rozumieć i akceptować tę kwestię.

Kolejna sprawa to fakt, iż rynek kryptowalutowy nie jest regulowany ani nadzorowany przez jakąkolwiek instytucją. Inwestorzy nie mają zapewnionej wysokiej ochrony w przypadku oszustw, manipulowania rynkiem czy rozmaitych incydentów związanych z bezpieczeństwem. 

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz