Kantory internetowe z całą pewnością różnią się od kantorów stacjonarnych. To co min. je wyróżnia to fakt, że kursy poszczególnych walut zmieniają się częściej. I chociaż zmiany te nie są wcale duże, to jednak jeżeli ktoś sprzedaje lub kupuje duże ilości walut, nawet drobna zmiana kursu wpływa na całą transakcje. Nie podoba się to wszystkim i wiele osób właśnie z tego powodu nie chce korzystać z kantorów online. Aby zachęcić takie właśnie osoby, by jednak zarejestrowały się w kantorach internetowych, ich właściciele wprowadzili specjalną opcję, jaką jest rezerwacja kursu danej waluty.
Jak działa rezerwacja kursu waluty? Jest to zabieg bardzo prosty. Przede wszystkim musimy wybrać kantor, który taką możliwość daje. Dlatego należy szukać wśród kantorów takie, które dają nam opcje wpłaty po transakcji. Należy powiedzieć, że tych kantorów jest coraz więcej, więc nie powinno z tym być problemu. Gdy dokonujemy transakcji w naszym kantorze, musimy zaznaczyć odpowiednią opcję, która „zatrzyma” kurs waluty na aktualnym poziomie. Po zatwierdzeniu transakcji mamy zwykle jeden lub dwa dni robocze, aby przelać pieniądze na nasze konto w kantorze, aby transakcja została zrealizowana, po zarezerwowanym kursie. Jednakże musimy wiedzieć, że po rezerwacji nie mamy innego wyjścia i z transakcji zrezygnować nie możemy. Jeżeli nie przelejemy pieniędzy do kantoru, może od nas dochodzić odszkodowania. Rezerwować kursy może każdy, bez względu na to jaką walutę wymieniamy. Co bardzo ważne, jest to zazwyczaj funkcja bezpłatna, chyba że do „zarezerwowanej” transakcji nie dojdzie.
Czy warto z rezerwacji kursów walut korzystać? Z całą pewnością jest to dobra opcja. Pozwala nam na dokonywanie transakcji „bez nerwów”, gdyż dokładnie wiemy, po jakim kursie walutę nabędziemy. Oczywiście aby tego uniknąć, możemy wcześniej zasilić nasze konto w kantorze walutowym i później czekać na korzystny dla nas kurs. Jeżeli jednak z różnego powodu nie możemy tego zrobić, rezerwacja waluty jest właśnie dla nas.