Kryptowaluty

Bitcoin a podatek

Bitcoin a podatki
Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Bitcoiny czy też inne kryptowaluty, cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Coraz częściej możemy zauważyć placówki handlowe, które akceptują ten wirtualny pieniądz, coraz częściej jest on także używany w transakcjach pomiędzy osobami prywatnymi. Ciągle rośnie też liczba osób, które na kryptowalutach chcą po prostu zarobić, czyli sprzedać je drożej niż je kupili. Ostatnio mają ku temu doskonałą sposobność, bo w zdecydowanej większości ich kursy gwałtownie rosną. Dla wielu inwestycja w bitcoiny czy inne kryptowaluty okazała się „strzałem w dziesiątkę” i dzięki niej zarobili bardzo dużo pieniędzy.

Od dawna wiadomo już powszechnie, że we wszystkich przypadkach zarobku, musimy oddać do Urzędu Skarbowego odpowiednią daninę, w postaci podatku. Ale jak wygląda to w przypadku zarabiania na kryptowalutach? Czy i w tym przypadku należy podatek odprowadzić? Ministerstwo finansów dało nam jasną odpowiedź na to pytanie. Każdy kto sprzedaje krypowalutę z zyskiem, musi od niego zapłacić podatek według obowiązujących stawek podatkowych. Każdy podatnik po zakończeniu roku podatkowego, musi złożyć zeznanie na specjalnym formularzu i odesłać go do Urzędu Skarbowego.

Według interpretacji Ministerstwa Finansów, przychody uzyskiwane z wymiany bitcoina czy innej kryptowaluty na złotówki czy też na waluty obce, są zaliczane do źródła dochodów, jakim są prawa majątkowe. Zasada ta znajduje zastosowanie, gdy podatnik prowadzi swoją firmę. Jednakże każdy, także i osoba fizyczna obracała bicoinami w „sposób ciągły i zorganizowany”, by powstał obowiązek podatkowy.

Co ciekawe, handel kryptowalutami nie podlega podatkowi VAT. Wynika to z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według tej instytucji, do opodatkowania VAT, bitcoin jest traktowany jak każdy inny środek płatniczy i przez to podlega zwolnieniu z VAT.

Jak wygląda rozliczenie z podatkiem w praktyce? Każda osoba, która na bitcoinach i innych kryptowalutach zarabia, musi po zakończeniu roku podatkowego uzupełnić zeznanie PIT-36. Jest to zeznanie dla wszystkich tych, którzy chociaż część przychodu uzyskali bez pośrednictwa pracodawcy.

Jeżeli więc handlujemy wirtualnymi pieniędzmi, nie zapominajmy o tym, że gdy zarobimy (a dokładniej wypłacimy pieniądze na konto bankowe, sprzedamy je za złotówki bądź inną walutę, wypłacimy w bankomacie) na takim handlu, musimy się z naszego zysku rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Jeżeli tego nie zrobimy, a Urząd Skarbowy odkryje to, z pewnością czeka nas wiele konsekwencji, których każdy powinien unikać.

Informacja: Aktualne informacje na temat opodatkowania kryptowalut znajdziesz pod tym adresem.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz