Nasze życie coraz częściej „przenosi się” do sieci internetowej. Bez wychodzenia z domu, robimy dzisiaj zakupy, płacimy za rachunki, czy też rezerwujemy sobie wakacje. Coraz więcej wykonujemy także czynności, które bezpośrednio związane są z naszymi finansami. Spłacamy przez Internet raty kredytów, przelewamy pieniądze itp. Coraz częściej decydujemy się też na wymianę walut w kantorach internetowych. Czy oznacza to, że tradycyjne kantory stacjonarne będą powoli znikać z naszych miast i miasteczek? Ciężko na to pytanie odpowiedzieć. Zastanówmy się więc, jaką przyszłość czeka kantory stacjonarne.
Jak podają oficjalne raporty, w sieci internetowej rocznie wymienia się walutę za około 30 miliardów złotych. Natomiast w kantorach stacjonarnych, kwota ta jest 5 razy większa i wynosi 150 miliardów złotych. Dzieje się tak pomimo sporych wydatków na reklamę i marketing ze strony kantorów internetowych. Większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kursy w kantorach stacjonarnych są gorsze, jednakże w dalszym ciągu większość z nich i tak kieruje swoje kroki, by właśnie w nich wymienić waluty. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno wpływ na to ma kilka czynników. Po pierwsze w łatwy sposób możemy w kantorach stacjonarnych negocjować kursy. Dostajemy do ręki gotówkę, nie musimy się rejestrować, czy zakładać konta walutowego. Mamy bezpośredni kontakt ze sprzedawcą, co sprawia, że transakcja jest dla nas bardziej realna. Wiele osób mówi też, że boi się wymieniać pieniądze przez Internet, gdyż obawia się, że mogą się one gdzieś „zapodziać”. Czy są to realne obawy? Na pewno nie gdyż bezpieczeństwo w kantorach internetowych jest bardzo wysokie, ale wielu osób, zwłaszcza starszych ciężko przekonać do zmian. Ale także i wiele młodych osób, preferuje kantory stacjonarne. I dzieje się tak pomimo tego, że z siecią internetową są one dobrze zapoznane i często z niej korzystają.
Czy kantory stacjonarne przestaną więc istnieć? Na pewno nie stanie się to w najbliższej przyszłości. Albowiem chociaż ilość transakcji, wykonywanych w kantorach internetowych stale rośnie, to jednak wciąż mamy grupę osób, które nie wyobrażają sobie wymiany waluty w tradycyjnym kantorze, z którego wychodzą z gotówką w dłoni.