Wymiana walut

Co to jest kurs średni i marża kantoru

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Osoby które wymieniają waluty, z całą pewnością spotkały się z określeniami kurs średni czy też marża kantoru. Jednakże nie wszyscy do końca wiedzą, co one dokładnie oznaczają. Poniżej postaramy się wytłumaczyć ich znaczenie, by każdy wiedział, z czym one są związane.

Czym jest kurs średni waluty

Gdy mówimy o kursie średnim, najprościej jest powiedzieć, że jest to kurs bez marży kantoru, czyli kurs na którym kantor nie zarabia. Z matematycznego punktu widzenia, jest to średnia arytmetyczna pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży. Jak można go wyliczyć? Przyjmijmy, że kurs kupna jakiejś waluty w danym kantorze to 5,86 zł, jej sprzedaży to 5,90 zł, więc obliczając kurs średni mamy:

(5,86 + 5,90) : 2 = 5,88 zł.

W podanym przykładzie kurs średni to 5,88 zł

Co to jest marża kantoru

Najprościej można powiedzieć, że marża kantoru to jego zysk z transakcji. Najczęściej jest ona już wliczona w kursy, jakie w danym kantorze obowiązują. Jak ją wyliczyć? Najprościej można powiedzieć, że jest to różnica pomiędzy kursem średnim, a kursem sprzedaży lub kupna. Co ważne, nie ma jakichkolwiek regulacji związanych z wysokością marży. Każdy kantor zarówno internetowy jak i stacjonarny, narzuca ją sobie samodzielnie, biorąc pod uwagę konkurencję, czy też inne czynniki.

Zobaczmy więc na wcześniejszym przykładzie ile wynosi marża kantoru.

Kurs kupna: 5,86 zł.

Kurs sprzedaży: 5,90 zł

Kurs średni: 5,88 zł

5,90 – 5,88 = 0,02 zł

5,88 – 5,86 = 0,02 zł

Biorąc pod uwagę zarówno kurs sprzedaży jak i kurs kupna waluty, w podanym przykładzie marża kantoru to 0,02 zł.

Gdy porównamy marże w kantorach internetowych, z całą pewnością możemy zauważyć, że są one bardzo niskie. I na niskich marżach polega ich konkurencyjność w stosunku do kantorów stacjonarnych, gdzie marże wynoszą czasem nawet kilkanaście groszy. Co więcej, kantory online bardzo często wprowadzają różnego rodzaju promocje, dzięki którym możemy wymieniać waluty przy jeszcze niższej marży, czy wręcz po kursie średnim. I to właśnie min dlatego warto korzystać z kantorów internetowych.

 

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz