Kryptowaluty

Kiedy w sklepach zapłacimy kryptowalutami

Zamieszczono przez Marcin

W momencie pojawienia się na światowych rynkach kryptowalut, chyba nikt nie spodziewał się, że staną się one aż tak bardzo popularne. Dzisiaj wiele osób używa ich jako narzędzie inwestycyjne, ale coraz częściej znajdujemy miejsca, w których możemy za ich pomocą płacić za towary i usługi. Oczywiście prym wiedzie tutaj Bitcoin, który od wielu już lat jest najpopularniejszą kryptowalutą na Świecie. Ale czy będziemy mieli do czynienia z sytuacją, że kryptowalutami będziemy mogli płacić w sklepach tak jak obecnie robimy to używając tradycyjnych pieniędzy? A jeśli tak, to kiedy to nastąpi?

Płatności kryptowalutami na pewno mają wiele zalet. Przede wszystkim, są to transakcje bardzo anonimowe. Krypto przelewane są z jednego konta na drugie bez podawania jakichkolwiek danych osobowych, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie. Ponadto, nie ma tu pośredników, którzy często chcą na transakcjach zarobić (np. banki pobierają opłatę za użycie naszych kart debetowych lub kredytowych). Musimy też wiedzieć, że płatności za pośrednictwem kryptowalut odbywają bardzo szybko, nawet jeśli strony transakcji znajdują się w odległych krańcach Świata. Jak więc widać, płatności za pośrednictwem kryptowalut mają wiele zalet. Kiedy więc można spodziewać się możliwości dokonywania płatności za ich pośrednictwem? Na pewno nie nastąpi to zbyt szybko.

Przede wszystkim zanim dojdzie do sytuacji, że w sklepach czy punktach usługowych będziemy mogli płacić wirtualną walutą, muszą być stworzone jakieś normy które by te transakcje legalizowały. Jest to nieco sprzeczne z zasadami związanymi z krypto, gdyż maja one nie podlegać żadnym regulacjom. Nie wiadomo więc jak rozwiązać ten problem. Dużym kłopotem jest tu też duża ci ciągła zmiana wartości poszczególnych kryptowalut. Do momentu, w którym kursy nie będą w miarę stabilne ciężko będzie o wycenę dóbr i usług w kryptowalutach, gdyż ciągle ceny te należało by aktualizować. Problemem może tu okazać się także mentalność ludzi, którym może być ciężko zrezygnować z obecnie znanych środków płatniczych i „przerzucić” się na kryptowaluty.

Po początkowym boomie na krypto obecnie mówi się o nich nieco mniej. Ale w dalszym ciągu pojawiają się nowe miejsca i punkty, w których możemy nimi płacić. Z pewnością będzie pojawiać się ich coraz więcej, ale kiedy wyprą one obecne środki płatnicze, nikt nie jest w stanie powiedzieć. A może nigdy do tego nie dojdzie i jeszcze długo będziemy posługiwać się złotówkami, dolarami czy EURO.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz