Wymiana walut

Skąd kantory stacjonarne biorą waluty?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Jeżeli ktoś prowadzi kantor, ma na swojej głowie bardzo dużo obowiązków. Stale należy bowiem walczyć o nowych klientów czy aktualizować kursy poszczególnych walut. Ale właściciel kantoru ma jeszcze jeden bardzo ważny problem. Musi stale monitorować, ile ma do swojej dyspozycji gotówki i to we wszystkich walutach.

Jak wiadomo, klienci kantorów zarówno kupują w nich waluty jak i je sprzedają. W związku z tym, właściciel kantoru musi pilnować, by w kasie było wystarczająco dużo złotówek, jak i obcych walut. Może ktoś powiedzieć, że skoro jedni klienci przynoszą walutę a drudzy ją kupują, to wszystko się balansuje. I poniekąd jest o prawda, jednakże musimy brać pod uwagę sytuacje odmienne od normy, po których może się zdarzyć, że dany kantor będzie potrzebował jakiejś waluty. Taka sytuacja może się zdarzyć np. gdy ktoś dokona bardzo dużej wymiany. W takiej sytuacji, właściciel kantoru lub osoba za to odpowiedzialna, musi zareagować i szybko uzupełnić braki.

Najczęściej spotykanym sposobem na poprawienie płynności w kantorze, jest dokonanie wymiany walut w innym, a może nawet w kilku. Jest to chyba najczęściej spotykana praktyka. Bo chociaż kantory konkurują ze sobą, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że każdy z nich może znaleźć się w podobnej sytuacji i będzie potrzebował pomocy od konkurencji. Takie wymiany dokonują się w ramach tzw. rynku międzykantorowego.

Kantory mogą też wymienić waluty w bankach. Jednakże chyba każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że kurs w bankach nie należą do konkurencyjnych, więc właściciele kantorów wolą takich operacji unikać. Wprawdzie dzięki temu, że wymieniają one duże kwoty mogą negocjować ceny, jednakże w dalszym ciągu rynek międzykantorowy to lepsza opcja.

Ostatnim sposobem na zasilenie kantoru w potrzebną walutę jest rynek FOREX. Brokerzy działający na tym rynku, mają możliwość dostarczenia kupionych walut w postaci gotówki. Jednakże koszt jej dostarczenia jest dosyć duży i na tę opcję kantory decydują się bardzo rzadko.

Jak widać, jeżeli zajdzie jakaś niespodziewana sytuacja i kantor musi nagle wymienić jakąś walutę, najlepszym rozwiązaniem będzie dla niego współpraca z innym, nawet konkurencyjnym kantorem. Chyba że właściciel kantoru ma nieco więcej czasu, to wymiany może dokonać w jednym z kantorów internetowych, a później wystarczy już tylko odebrać walutę w postaci gotówki z konta w banku.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

4 komentarze

  • Nie spodziewałem się, że kantory stacjonarne tak współpracują ze sobą, jeżeli znajdują się w „potrzebie”. Zawsze zdawało mi się, że wymieniają pieniądze w banku a nie między sobą. Ale z drugiej strony, na takiej wymiane traci się sporo kasy, więc pewno dlatego wolą współpracować pomiędzy sobą.

  • W obecnej sytuacji muszą się trzymać razem. To tak jak cinkciarze pod Pewexem znali się jak łyse kone. Czy sobie pomagali to nie wiem bo z punktu widzenia ówczesnego rynku walutowego to każdy chcial zarobić nawet kosztem kolesia co stał obok. Chyba nie wiele się zmieniło bo Cinkciarz dalej jest no moż e tylko tyle że w sieci

  • Ja tam się nie dziwię, że kantory pomiędzy sobą współpracują. Czasami słyszy się wręcz o zmowie cenowej, gdy sami ustalają pomiędzy sobą, ile poszczególna waluta powinna być warta. Dlatego ja wolę wymieniać waluty w Walutomacie, gdzie sam mogę sobie ustalać kursy.

  • Patrząc na to jaką maja przebitkę (ostatnio jak patrzyłem, to kantor stacjonarny na mieście miał ceny Euro wyższe o 20 groszy niż Amronet), to bardzo możliwe, że wymieniają oni pieniądze właśnie online. Bo tak jest przecież najtaniej i najwygodniej.

Pozostaw komentarz