Coraz częściej spotykamy się z sytuacjami, w których musimy przelać pieniądze do innego kraju. Ale jak wiadomo, w innych państwach, środkiem płatniczym nie jest złotówka, w związku z tym, należy w jakiś sposób dokonać jej zamiany. Na całe szczęście, nie jest to trudne i możemy to często zrobić bez wychodzenia z domu.
Jak więc możemy przelać pieniądze za granicę? Są na to cztery sposoby:
Kantory walut online – Zapewne wiele osób sądzi, że internetowe kantory walut obsługują wyłącznie Polskie rachunki bankowe. Nic bardziej mylnego. Duża część kantorów oferuje przelewy na rachunki międzynarodowe, w których wystarczy zdefiniować zagranicznego odbiorcę i wymienić walutę, która zostanie przesłana. Oczywiście wiąże się to z dodatkowym kosztem, jednak z reguły jest on minimalny (3-5 PLN) i zależny od tego, czy wysyłamy pieniądze na terenie Unii Europejskiej, czy poza nią. Przykładowo cennik dla kantoru Kantor.pl wygląda następująco:
- Przelew waluty EUR do krajów UE – 3zł
- Przelew waluty USD do USA – 5zł
Internetowe transfery walutowe – To jedna z najbardziej opłacalnych opcji jeśli chodzi o przelewy do innych krajów. Ponadto bardzo ważny jest tu fakt, że podczas transakcji, dochodzi do automatycznego przewalutowania, bo bardzo konkurencyjnym kursie. Co ciekawe, za sam przelew często nie są pobierane żadne prowizje. Jak więc dokonać takiego przelewu? Należy wybrać jeden z serwisów za pośrednictwem którego dokonamy przelewu, przelać na jego konto złotówki, podać konto na które ma być przelana waluta i to tyle. Serwis wykona przewalutowanie po kursie, jaki obecnie obowiązuje (znamy go podczas zlecania transakcji) i zasili konto odbiorcy. Zlecenie transakcji trwa zaledwie kilka minut, a wszystko odbywa się przez Internet.
Banki – osoby, które wolą tradycyjne przelewy, mogą przelać walutę za pośrednictwem banków. Mamy wtedy dwie możliwości. Po pierwsze, możemy w banku otworzyć konto walutowe i zasilić go odpowiednia walutą. Zlecając przelew, pieniądze zostaną przelane z naszego konta walutowego, na rachunek odbiorcy. Drugą opcją, jest zlecenie w banku przelewu, wraz z przewalutowaniem. W takim przypadku, nie musimy zakładać konta walutowego. Jest to opcja najmniej opłacalna, gdyż po pierwsze banki pobierają za to wysoką prowizję, a po drugie kursy walut w bankach są najmniej opłacalne.
Przekazy gotówkowe – są one wykonywane przez placówki stacjonarne różnego rodzaju firm wykonujących przelewy. Działają one w podobny sposób jak i banki. Musimy iść do oddziału takiej firmy, wpłacić gotówkę (złotówki lub walutę) i zlecić przelew. Odbiorca, musi iść do oddziału firmy za pomocą której dokonujemy przelewu i po potwierdzeniu danych, może gotówkę odebrać. Czasami firmy dają możliwość przesłania pieniędzy na konto, co jest znacznym ułatwieniem. W przypadku przelewów gotówkowych, musimy się liczyć z prowizjami, a także nieco gorszymi kursami walut, niż w przypadku wymiany walu w Internecie.