Popularność kryptowalut nie przemija, a ich potencjał zostaje coraz lepiej zauważany. Obecnie możemy wyróżnić ponad kilkaset różnych cyfrowych walut, spośród których najpopularniejszą jest Bitcoin.
Kryptowaluty zasłynęły z kilku powodów – niezależności od instytucji finansowych i prawnych, zdecentralizowanej dystrybucji, a także pełnej anonimowości i wolności, jaką daje obrót nimi. Poza tym waluty cyfrowe niosą za sobą spory potencjał inwestycyjny.
Czym są kryptowaluty?
W uproszczonym ujęciu, waluty cyfrowe stanowią rozproszony system księgowy całkowicie cyfrowych walut, których obrót następuje w umownych jednostkach. Kryptowaluta składa się z zakodowanego ciągu znaków i może być przechowywana w portfelu i monetaryzowana na inne „prawdziwe waluty” (na giełdach kryptowalut lub w specjalnych kantorach).
Walutami cyfrowymi można płacić za zakupy w niektórych sklepach stacjonarnych na świecie. Przed kopiowaniem, kradzieżą lub wszelkimi innymi próbami hakowania walut cyfrowych zabezpiecza system Blockchain. Jest to oprogramowanie, którego według wielu ekspertów nie da się złamać. Służy do zawierania, rozliczania, zapisywania transakcji oraz stanowi fundament obrotu kryptowalutami na świecie.
Obrót kryptowalutami jest całkowicie anonimowy i w 100% bezpieczny
Podczas handlu walutami cyfrowymi nie bierze udział żaden podmiot regulacyjny. Handlu cyfrowymi walutami nie może kontrolować ani rząd, ani instytucje bankowe i finansowe. Ilość kryptowaluty w obiegu określana jest już na etapie projektowania konkretnej waluty przez jej twórców. W przypadku Bitcoina może powstać maksymalnie 21 milionów jednostek, a im wykopywane jest więcej tej waluty, tym trudniej jest uzyskać kolejne BTC.
Zalety kryptowalut
Z racji braku instytucji regulacyjnej, przepływ kryptowaluty i handel nią odbywa się w sposób natychmiastowy i nie jest w żaden sposób opóźniany. Co więcej, prowizje za handel oraz za realizowanie transakcji są minimalne. Przy wykonywaniu przelewów również nie spotkamy się z pośrednikami – pieniądze ominą banki oraz instytucje finansowe.
Warto wspomnieć również o bezpieczeństwie. Ryzyko utraty kryptowaluty z własnego portfela jest minimalne. Oczywiście, zawsze należy zachowywać środki ostrożności. Cofnięcie transakcji w systemie Blockchain jest niemożliwe, dzięki czemu nie istnieje ryzyko cofnięcia wpłaty środków. Sam obrót oraz wykonywanie przelewów w systemie kryptowalut są intuicyjne i prostsze od systemów bankowych. Krytpowaluty doskonale sprawdzają się w tych rejonach świata, w których bankowość jest ograniczona, oraz gdy wykonywanie przelewów jest kosztowne.
Dowiedz się więcej o kryptowalutach: www.xtb.com/pl/kryptowaluty-kb