Wymiana walut

Jak czytać tabelę kursów walut

Zamieszczono przez Marcin

Na pewno każdy z nas chociaż raz w życiu widział tabelę kursów walut. Nawet przez przypadek, gdy przechodziliśmy obok kantoru lub banku, Albo gdy w sieci internetowej widzieliśmy reklamę jakiegoś kantoru internetowego. W tabelce widzimy ciąg znaków i cyfr z których możemy odczytać kursy poszczególnych walut. Ale czy każdy to potrafi? Postaramy się to nieco przybliżyć. 

W tabeli kursów walut, widzimy kilka wartości. Pierwszy, to kod poszczególnych walut. Każda waluta, ma swój trzyliterowy unikalny kod, po którym można ją łatwo zidentyfikować. I tak np polskie złotówki na rynku walutowym oznaczane są jako PLN, euro jako EUR, a dolar amerykański jako USD. Skoro wiemy już co oznaczają w tabeli kursów walut poszczególne symbole, skupmy się na cyfrach. Obok symbolu walut, widzimy dwie cyfry. Jedna to kurs kupna, a druga to kurs sprzedaży. Zazwyczaj ceny walut oznaczane są w ten sposób, że kupującym jest kantor lub bank, a nie klient. I tak gdy widzimy kursy w pozycji kupno, to oznacza to że jest to kurs po jakim kantor lub bank kupi od nas walutę. Natomiast w pozycji sprzedaż widzimy kurs po jakim bank lub kantor sprzeda nam waluty. Czasem mamy do czynienia z sytuacją odwrotną, więc musimy na to zwrócić uwagę przed wymianą. 

Na rynku FOREX spotykamy się też z parami walutowymi. I tak możemy w tabelach widzieć oznaczenia EUR/PLN czy USD/EUR. Zasada w tym przypadku jest zawsze taka sama. Kurs pokazuje nam, ile jednostek drugiej waluty musimy wydać, by kupić jedną jednostkę pierwszej waluty. I tak widzimy parę walutową EUR/PLN i kurs 4.30, oznacza to że aby kupić 1 Euro musimy wydać 4,3 zł. 

Kursy poszczególnych walut zmieniają się nieustannie. Doskonale widzimy to, gdy przeglądamy tabelę kursów walut w kantorach internetowych. Albowiem czynność ta jest wykonywana automatycznie przez system komputerowy. W kantorach stacjonarnych czy bankach, kursy w tabelach zmieniają się o wiele rzadziej, gdyż musi to zrobić kasjer lub inna osoba odpowiedzialna za prezentowanie kursów walut.  

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz