Wymiana walut

Jaką walutę zabrać do Egiptu

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Któż z nas nie marzy o wypoczynku na pięknych plażach, gdzie woda jest czysta i błękitna, a Słońce świeci jasno praktycznie przez cały rok. Dlatego coraz częściej jako miejsce naszego urlopu wybieramy Egipt. Kraj ten oferuje nam praktycznie wszystko (pomijając kwestie bezpieczeństwa), co powinniśmy mieć na urlopie, więc nasi rodacy coraz częściej się do niego udają. Ale do takiego wyjazdu, musimy się w odpowiedni sposób przygotować. Jednym z etapów takich przygotowań, jest zorganizowanie odpowiedniej waluty, by w można było już na miejscu regulować wszelkiego rodzaju transakcje.

Oficjalną walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (międzynarodowy kod walutowy EGP). Dzieli się on na 100 piastrów i 1000 milimów. W obiegu możemy znaleźć banknoty o nominałach 25 i 50 piastrów, oraz 1,5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów. Jeśli chodzi o monety to będziemy mieli w Egipcie do czynienia z 5, 10, 20, 25, 50 piastrów oraz z monetą o wartości 1 funta. Banknoty mają różną wielkość a uwiecznione są na nich największe zabytki tego kraju – głowa Sfinksa, Meczet Mohammeda Ali czy świątynia Abu Simbel.

W zdecydowanej większości polskich kantorów nie mamy możliwości nabycia egipskich funtów. A jeżeli już są, to ich kurs wymiany nie jest dla nas zbyt korzystny. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest więc zabranie do Egiptu dolarów lub euro i ich wymiana na lokalną walutę na miejscu. Bez wypełniania deklaracji celnej możemy przywieźć waluty o wartości nie przekraczającej 10 000 dolarów amerykańskich. Możemy to zrobić w bankach, kantorach lub nawet w hotelach. Nie poleca się wymiany walut u “koników”, gdyż często wśród nich możemy spotkać oszustów, którzy “wcisną” nam fałszywe banknoty lub wymienią nam walutę po bardzo niekorzystnym kursie. Ponadto w dużych miastach i znanych kurortach znajdują się bankomaty, w których możemy dokonać wymiany walut. A nawet jeśli tego nie zrobimy, to często w sklepach czy restauracjach możemy zapłacić dolarami amerykańskimi (najbardziej akceptowalna w Egipcie waluta) lub euro. Jednakże musimy pamiętać, że w takim wypadku kurs nie jest zbyt korzystny. Walutę najlepiej wymieniać jest w mniejszych pakietach, gdyż w Egipcie zabroniony jest wywóz z tego kraju większej ilości gotówki.

Co więc zrobić by jak najwięcej zaoszczędzić pieniędzy na wymianie walut. Najlepiej skorzystać z opcji jaką są kantory internetowe. Powinniśmy się zarejestrować w jednym z nich (trwa to kilka minut) i dokonać w nim wymiany złotówek na dolary (najlepsza opcja w przypadku wyjazdu do Egiptu). Następnie będąc już na miejscu zamieniamy je na miejscowe funty, by płacić nimi za zakupy czy posiłki w restauracjach.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz