Gospodarka

W jakich krajach obowiązuje waluta EURO?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Koncepcja związana ze stworzeniem Unii Europejskiej zakładała, że państwa które wchodzą w jej skład, będą się starały jak najbardziej ze sobą zjednoczyć, oczywiście w granicach akceptowalnych przez poszczególne narody. Jedną z firm „zjednoczenia”, miała być wspólna waluta, która obowiązywała by w krajach należących do Unii Europejskiej. I takową walutą jest Euro. Waluta ta, została wprowadzona do obiegu w formie gotówkowej, w 2002 roku. Chociaż z założenia miała ona obowiązywać we wszystkich unijnych państwach, to jednak w rzeczywistości możemy nią płacić obecnie w 19 krajach. Należą do nich: Austria, Belgia, Cypr, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Włochy. Ponadto Euro obowiązuje w kilku krajach nie należących do Unii Europejskiej – Andorze, Monako, San Marino i w Watykanie. W Kosowie i w Czarnogórze, także obowiązuje Euro, chociaż kraje te nie należą ani do unii walutowej, ani do Unii Europejskiej.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że banknoty i monety Euro są powszechnie akceptowalne też w krajach, w których oficjalnie obowiązuje inna waluta. I tak dla przykładu Euro możemy często płacić w Rosji i w krajach byłego Związku Radzieckiego, w znanych turystycznych kurortach itp. W pierwszym przypadku chodzi o zaufanie do waluty, a raczej o brak zaufania do krajowych walut, a w drugim ze względu na to, że w krajach tych przebywają turyści z całej Europy, którzy w swoich portfelach najczęściej posiadają właśnie tę walutę.

A jak wyglądają monety i banknoty Euro? Monety Euro są projektowane według wspólnych założeń ale poszczególne kraje mają pewną dowolność jeśli chodzi o ich wygląd. I tak rewersy na wszystkich monetach są identyczne i znajduje się na nich nominał i mapa Europy, natomiast awersy zawierają symbole narodowe, poszczególnych państw strefy euro. Natomiast banknoty wydawane przez wszystkie kraje są identyczne. Awersy banknotów zawierają bramę lub okno typowe dla danej epoki w architekturze, a rewersy zawierają most który tej epoce odpowiada.

Przypominamy, że by kupić Euro po najlepszych kursach, najlepiej skorzystać z jakiegoś kantoru walutowego. Dzięki temu możemy zaoszczędzić kilka procent na każdej transakcji, co przy częstej wymianie przyniesie nam spore zyski.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz