Wymiana walut

Jaką walutę zabrać do Turcji?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Turcja to jeden z najpiękniejszych krajów w Europie. W związku z tym nie ma się co dziwić, że bardzo często wybieramy ten kraj jako miejsce w którym spędzamy nasz urlop. Jest tam tyle pięknych i ciekawych miejsc, że każdy z nas znajdzie coś interesującego dla siebie. Oczywiście do tego wyjazdu musimy się przygotować odpowiednio wcześniej. Jednym z punktów który musimy uwzględnić na liście przed wyjazdem który musimy załatwić jest zaopatrzenie się w odpowiednią walutę. Albowiem naszymi złotówkami raczej w Turcji nie zapłacimy.

Walutą obowiązującą w Turcji jest lira turecka (TRY), która dzieli się na 100 kursu (kurszu). W obiegu możemy znaleźć zarówno monety (nominały 5, 10, 250 kursus oraz 1 lira) jaki i banknoty (nominały 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lirów). Turecką walutę możemy zabrać ze sobą kupując ją w polskich kantorach. Niestety musimy ją kupić w kantorze stacjonarnym (nie wszystkie prowadzą jej sprzedaż), gdyż w kantorach internetowych nie jest ona dostępna. Jednakże kursy oferowane przez polskie kantory nie są zbyt atrakcyjne i w związku z tym, najlepiej zabrać do Turcji EURO, dolary amerykańskie lub funty. Następnie możemy wymienić je w bankach lub w kantorach. Jeżeli chcemy transakcji dokonać w banku, musimy w nich szukać oznaczeń “Kambiyo” lub “Exchange”. Musimy jednak być przygotowani na dosyć czasochłonną procedurę, gdyż musimy przed wymianą wypełnić kilka dokumentów, później je podpisać itd. O wiele szybciej walutę wymienimy w kantorach. Tutaj żadnych procedur nie ma a wymiana trwa zaledwie chwilę. Zanim dokonamy transakcji, sprawdźmy kursy walut w kilku kantorach, gdyż mogą się one znacznie różnić.

Do Turcji spokojnie możemy także pojechać bez żadnej waluty. Możemy ją wybrać na miejscu, korzystając z kart debetowych lub kredytowych. Musimy jednak zdawać sobie z tego, że taka transakcja nie będzie dla nas zbyt korzystna, gdyż po pierwsze musimy płacić prowizję do takiej transakcji, a po drugie kurs nie będzie dla nas zbyt korzystny. Tureckie bankomaty wypłacają rodzimą walutę, ale można też spotkać maszyny, które wypłacą nam EURO. Kartami możemy też zapłacić spokojnie w sklepach czy restauracjach. Co ciekawe, w wielu tych placówkach możemy płacić także walutami które nie obowiązują w Turcji. CHodzi tu zwłaszcza o Euro czy brytyjskie funty. Jednakże i w tym wypadku kurs wymiany może nie być dla nas zbyt korzystny.

Gdy wybieramy się do Turcji na urlop, najlepszym dla nas rozwiązaniem będzie wymienienie w naszym kraju złotówek na jakąś ogólnie akceptowalną walutę (EURO, dolar, funt brytyjski) i zamiana jej na turecką lirę. Dzięki temu w naszym portfelu pozostanie najwięcej gotówki, którą możemy przeznaczyć na miłe spędzanie naszego wolnego czasu.

1/5 - (1 vote)

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz