Kryptowaluty

NBP i KNF ostrzegają przed wirtualną walutą

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegają przed kupnem wirtualnych pieniędzy (bitcoin, ether, litecoin). W specjalnym raporcie obie instytucje mówią o wielkim ryzyku związanym z tymi walutami i o możliwości poniesienia dużych strat finansowych. Oto wycinek z komunikatu tych instytucji:

„Posiadanie walut wirtualnych wiąże się z wieloma rodzajami ryzyka, nie tylko dla użytkowników, ale również dla instytucji finansowych. Kierując się koniecznością zapewnienia prawidłowego funkcjonowania rynku finansowego, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnieniem ochrony interesów uczestników tego rynku, Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego uznają, że kupowanie, posiadanie i sprzedawanie walut wirtualnych przez podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego byłoby obarczone wysokim ryzykiem i nie zapewniałoby stabilnego i ostrożnego zarządzania instytucją finansową”

Obie instytucje mówią, że wszystkie wirtualne waluty nie są emitowane i w jakikolwiek kontrolowane przez banki centralne, w związku z tym nie spełniają kryterium akceptowalności w punktach handlowo – usługowych.

Równocześnie NBP i KNF przyznają, że kupowanie i sprzedawanie wirtualnych walut nie narusza prawa naszego kraju czy też prawa Unii Europejskiej. Jednak wiąże się z nimi ogromne ryzyko, więc każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego, że zainwestowane środki może stracić.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

1 komentarz

  • W sumie to takie kryptowaluty mogą być ciekawą inwestycją. Ale ryzyko jest tu bardzo duże, więc nie ma sięc co dziwić, że te instytucje o tym mówią.

Pozostaw komentarz