Złotówka nigdy nie była najmocniejszą walutą. Jej kurs od zawsze był niższy w stosunku do wiodących walut. Postępująca inflacja i wiszący w powietrzu kryzys finansowy tylko potwierdzają tą tezę. Co więcej, w obliczu panujących wydarzeń problemy złotego tylko się pogłębiają. Wiele osób stara się lokować swoje oszczędności w bezpieczniejsze aktywa, które nie są tak “zjadane” przez inflację. Od pewnego czasu jednym z popularniejszych kierunków inwestowania stał się Bitcoin. Cyfrowe złoto, jak zwykło się nazywać to aktywo zdobywa coraz więcej zwolenników. Czym ono jest? Gdzie kupić Bitcoin?
Bitcoin – na czym to polega
Bitcoin jest systemem wirtualnych płatności, w którym obraca się cyfrowymi pieniędzmi. Kryptowaluty nie są powiązane z żadnym bankiem czy gospodarką krajową, są to stuprocentowo wirtualne monety. Zatem skąd taka wartość tego aktywa (38,5 tys USD – stan na 08.03.2022)? Wynika ona z jego charakterystyki, która jest doceniana przez osoby ceniące sobie prywatność i niezależność.
Bitcoin jest anonimowy, oznacza to, że w opozycji do płatności kartą przy potwierdzeniu transakcji nie widnieją nasze dane. Jest również zdecentralizowany – funkcjonuje poza jurysdykcją wszelkich organów państwowych. Państwo nie ma możliwości dodrukowania BTC jak w przypadku tradycyjnego pieniądza. Jest także bezpieczny – podatny na ataki hakerskie, dostęp do danych mają tylko strony dokonujące transakcji. Wszystkie dane są szyfrowane co jest gwarancją poufności. Ponadto wymiana Bitcoina odbywa się w systemie peer-to-peer – bez pośredników w postaci banków czy innych platform.
W czasach ograniczonej prywatności i coraz większej inwigilacji, wiele osób decyduje się przenosić swoje oszczędności do tego aktywa. Gdzie tego dokonać?
Gdzie kupować Bitcoina?
Wraz z wejściem Bitcoina do mainstreamu coraz więcej instytucji i podmiotów oferuje możliwość handlowania nim.
Miejscem, gdzie obraca się zdecydowanie największą liczbą Bitcoinów są giełdy kryptowalutowe. Jest ich bez liku. Przy czym można je podzielić na giełdy scentralizowane i zdecentralizowane. Te pierwsze przypominają tradycyjne giełdy – wymagają rejestracji oraz potwierdzenia tożsamości. Natomiast giełdy zdecentralizowane działają zgodnie z ideą kryptowalut – gwarantują użytkownikom pełną anonimowość i prywatność.
Na całym świecie powstaje także coraz więcej bitomatów. Są to odpowiedniki bankomatów przeznaczone dla cyfrowych aktywów. Umieszczając w takiej maszynie gotówkę i skanując kod QR naszego portfela można kupić w ten sposób dowolną ilość Bitcoina. Działa to także w drugą stronę – można w nich sprzedać BTC i odebrać fizyczny pieniądz.
Są jeszcze platformy tradingowe. Oferują one zakup ekspozycji na to aktywo i możliwość handlu czy grania na dźwigniach. Nawet część banków(jeszcze nie w Polsce) oferuje możliwość zakupu tej kryptowaluty. Należy się spodziewać, że będzie tego tylko więcej.
Na co zwracać uwagę kupując Bitcoiny?
Przede wszystkim na bezpieczeństwo. Jest to młode i jeszcze nieuregulowane prawnie aktywo. Dlatego w przestrzeni nie brakuje oszustów, którzy czyhają na nasze oszczędności. Na początek, dobrze jest skorzystać z usług popularnych giełd, które są respektowane przez krajowe instytucje nadzoru finansowego.
O bezpieczeństwo trzeba także zadbać przy przechowywaniu swoich aktywów. Wybór właściwego portfela i odpowiednia konfiguracja są tu kluczowe. Generalnie przed zakupem wskazane jest aby nieco zgłębić temat. Rozsądek jest najważniejszy.