Pozostałe

Jaką walutę zabrać do Azerbejdżanu

Zamieszczono przez Marcin

Azerbejdżan staje się jednym z popularniejszych krajów odwiedzanych przez Polaków. Ale chyba nie ma się co temu dziwić. Tradycyjność miesza się tu z nowoczesnością, klimat zachęca do odpoczynku a piękne widoki jakie tu spotykamy zapierają dech w piersiach. Urlopy w Azerbejdżanie oferują praktycznie wszystkie biura turystyczne a loty do tego kraju oferują linie lotnicze. Jeżeli się do takiego wyjazdu przygotujemy w odpowiedni sposób, z pewnością będzie to dla nas jeden z ciekawszych urlopów. Jednym z etapów tych przygotowań, powinno być zaopatrzenie się w odpowiednią walutę. 

Obowiązującą obecnie walutą w Azerbejdżanie jest manat azerski lub manat azerbejdżański – międzynarodowy skrót AZN. Oficjalną datą jej wprowadzenia był 15 sierpnia 1992 roku. Manat dzieli się z kolei na 100 gapików. W obiegu możemy spotkać monety o nominałach 1, 3, 5, 10, 20 i 50 gapików a także banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 manatów.

I teraz najważniejsze pytanie – jaką walutę zabrać do Azerbejdżanu. Otóż w polskich kantorach bardzo ciężko znaleźć manaty. A jeżeli już je znajdziemy, to kursy jakie w nich obowiązują są bardzo niekorzystne. W związku z tym o wiele lepszym rozwiązaniem będzie kupno w naszym kraju dolarów amerykańskich i wymiana ich na miejscu w kantorach lub bankach. Co ciekawe w kantorach na lotnisku obowiązują zbliżone kursy jak i w tych w mieście. Teraz należy więc zastanowić się, gdzie w naszym kraju zaopatrzyć się w dolary. Otóż najlepsze kursy oferują na kantory internetowe. Wymienimy w nich złotówki szybko, bez prowizji i większych formalności. Kantorów internetowych jest bardzo dużo, więc każdy z nas łatwo znajdzie ten, który będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. 

Najpopularniejszym środkiem płatniczym w Azerbejdżanie jest gotówka. Kartami kredytowymi czy debetowymi możemy jak najbardziej płacić, ale tylko w większych centrach handlowych, restauracjach czy hotelach. W mniejszych ośrodkach i mniej popularnych miejscach nie obejdzie się bez gotówki. Pamiętajmy, że używanie większości kart płatniczych przy regulowaniu rachunków lub wypłacie pieniędzy z bankomatów wiąże się z dodatkowymi prowizjami i opłatami za przewalutowanie. Jeżeli będziemy ich używać, koszt naszego urlopu znacznie wzrośnie, a tego z pewnością nikt nie chce.

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz