Pozostałe

Jak sprawdzić swój BIK za darmo?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja zajmująca się zbieraniem i przechowywaniem danych o wszystkich kredytobiorcach i pożyczkobiorcach. W bazie tej są informacje o każdym konsumencie, który przynajmniej raz skorzystał z kredytu, pożyczki, karty kredytowej lub wziął jakiś sprzęt na raty w sklepie. Z usług BIK korzystają wszystkie banki oraz coraz więcej firm pożyczkowych w celu weryfikacji klienta. Dodatkowo raport BIK na własny temat może sprawdzić sam konsument.

Z internetowych usług Biura Informacji Kredytowej aktywnie korzysta już ponad milion Polaków. Najczęściej sięgają po interaktywny raport ze szczegółową historią kredytową, obejmującą bieżącą ocenę punktową (scoring BIK) oraz alerty BIK ostrzegające konsumentów przed wyłudzeniami. Aż 73% klientów BIK deklaruje chęć regularnego korzystania z rozwiązań tej instytucji.

Biuro Informacji Kredytowej to baza, do której systematycznie wpływają dane z około 750 instytucji (banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe). BIK gromadzi 147 mln rachunków kredytowych należących do 25 mln klientów indywidualnych oraz 1,4 mln firm. To, że instytucje finansowe (np. firmy pożyczkowe) korzystają z danych BIK, jest nie tylko korzystne dla tych podmiotów, ale i dla samych konsumentów.

– Pożyczkodawca musi mieć pewność, że odzyska pożyczone klientowi pieniądze. Dlatego właśnie weryfikuje jego wiarygodność, czyli dokonuje oceny scoringowej klienta. Obok własnych narzędzi, wiele firm pożyczkowych korzysta także z baz i narzędzi BIK, który gromadzi ogromne ilości danych o pożyczkobiorcach i kredytobiorcach – wyjaśnia ekspert marki VIVUS. – Taka weryfikacja jest także korzystna dla samych klientów, ponieważ chroni ich przed nadmiernym zadłużeniem. Do tego weryfikacja pozwala potwierdzić, że mamy do czynienia z wiarygodnym konsumentem i tym samym możemy mu zaproponować lepsze warunki pożyczki – podkreśla ekspert.

Konsumenci powinni pamiętać, że z raportów BIK mogą korzystać nie tylko instytucje finansowe, ale i sami pożyczkobiorcy.

Czego się dowiemy, pobierając raport BIK?

Pobierając raport BIK, każdy konsument ma możliwość zapoznania się ze statusem aktywnych, spłaconych oraz opóźnionych zobowiązań (np. w związku ratami kredytu, zaciągniętymi pożyczkami itd.). W raporcie znajdziemy podsumowanie spłacanych kredytów i pożyczek. Kolorem zielonym są oznaczone zobowiązania spłacane w terminie, żółtym – te, w których nastąpiły opóźnienia, a czerwonym – niespłacane.

Dodatkowo dzięki informacjom z BIK poznamy stan spłaty naszych kredytów i pożyczek. W danych ujęta jest kwota już spłacona oraz wysokość zobowiązania pozostała do zwrotu. Wraz z raportem BIK otrzymamy również informację z rejestru dłużników BIG. Dzięki temu upewnimy się, czy nikt nie wpisał nas do bazy osób zadłużonych.

BIK to również ocena scoringowa, która pomaga wiarygodnie ocenić naszą zdolność kredytową. Im wyższa ocean punktowa, tym większa szansa na otrzymanie pożyczki. Na scoring wpływa m.in. aktywność kredytowa, spłacalność zobowiązań oraz to, jak często wnioskuje się o finansowanie.

Jak otrzymać raport BIK za darmo?

Aby sprawdzić swój raport BIK za darmo, należy wejść na stronę internetową Biura Informacji Kredytowej. Tam trzeba kliknąć przycisk „Zaloguj się”, a potem „Załóż konto”. W formularzu musimy podać dane osobowe, numer dowodu osobistego i PESEL oraz datę ważności dokumentu, adres e-mail i numer konta bankowego. Następnie należy przesłać skan dowodu osobistego oraz wykonać przelew weryfikacyjny na symboliczną kwotę 1 zł.

Weryfikacja danych może potrwać 2-3 dni. Po jej zakończeniu na adres e-mail otrzymamy link aktywacyjny, który trzeba kliknąć. Następnie otrzymamy na numer telefonu kod autoryzacyjny, który musimy wpisać w ostatnim etapie rejestracji w BIK.

Po założeniu konta możemy pobrać raport. Wystarczy zalogować się do bazy i wysłać wiadomość z prośbą o przesłanie naszej historii kredytowej. Każdy konsument może pobrać raport BIK za darmo raz na pół roku. Na przygotowanie i przesłanie takich danych instytucja ma 30 dni. Po otrzymaniu wiadomości e-mail, że raport jest gotowy, logujemy się do naszego konta w BIK i tam pobieramy dokument w wersji PDF.

Jeśli potrzebujemy swoich danych kredytowych częściej, wtedy możemy skorzystać z wersji płatnej raportu. To kosztuje 39 zł. Dane zawarte w dokumencie BIK są ważne przez 30 dni.

Pożyczka a raport BIK

Potrzebując szybko pieniędzy, najlepiej wybrać pożyczkę przez Internet. Zanim jednak złożymy wniosek o taką pożyczkę, warto najpierw zweryfikować swój raport BIK. Dzięki temu będziemy znać stan i wysokość swoich zobowiązań, a do tego sprawdzimy, czy mamy szansę na uzyskanie kolejnego finansowania. Większość wiarygodnych pożyczkodawców sprawdza potencjalnych pożyczkobiorców w Biurze Informacji Kredytowej, co ma na celu ochronę interesów instytucji i konsumentów. Na rynku pożyczkowym można również znaleźć podmioty proponujące pożyczki bez weryfikacji w BIK i rejestrach dłużników. Jednak decydując się na taką ofertę, musimy liczyć się z tym, że otrzymamy zwykle o wiele droższą pożyczkę. Wynika to z większego ryzyka pożyczkodawcy. Do tego możemy również trafić na oszustów próbujących wyłudzić nasze dane za pomocą „atrakcyjnej” oferty bez BIK.

Jeśli mamy dobrą historię kredytową i wysoki scoring, nie powinniśmy mieć problemu z otrzymaniem pożyczki, ponieważ zostaniemy uznani za wiarygodnego klienta. Warto jednak od czasu do czasu samemu weryfikować dane znajdujące się w BIK, ponieważ mogą pojawić się w nich jakieś nieścisłości lub błędy, które wpłyną negatywnie na naszą ocenę scoringową.

Materiał został przygotowany we współpracy z marką VIVUS.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz