Kredyty walutowe

Dlaczego kredyty we frankach były takie popularne?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Każdy kto chociaż trochę orientuje się w finansach, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo dużo osób posiada kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. Jeszcze kilka lat temu, zdecydowana większość kredytów hipotecznych była wypłacana w tej właśnie walucie. Z czego brała się ich popularność? Powodów było kilka i pokrótce spróbujemy je opowiedzieć.

Oczywiście kredyty frankowe, nie były pierwsze jeśli chodzi o kredyty walutowe. Wcześniej banki oferowały swoim klientom kredyty w euro, w dolarach czy nawet w japońskich jenach, jednakże ich popularność w porównaniu z frankami była niewielka.

Największa popularność kredytów hipotecznych udzielanych we frankach przypada na rok 2008. Jak wynika z danych Narodowego Banku Polskiego, średnie oprocentowanie tych kredytów wynosiło 4.6%, natomiast w tym czasie średnie oprocentowanie kredytów złotówkowych wynosiło 8%. Jak widać różnica jest dosyć duża, a wynika z niej także różnica w miesięcznej racie. Po prostu „frankowcy” płacili mniej. W związku z tym wiele osób skusiło się na takie kredyty, gdyż nie chcieli ono zbytnio obciążać domowego budżetu.

Kolejnym czynnikiem wpływający na popularność kredytów udzielanych we frankach była tzw. „zdolność kredytowa”. Skoro za takie kredyty płaciło się niższe raty, to większość osób mogło sobie na nie pozwolić. Nie miały na to wpływu nieco „ostrzejsze” podejście banków do tych klientów którzy decydowali się na takowe kredyty.

Dzisiaj sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. Ze względu na bardzo duży wzrost wartości franka, „frankowcy” muszą wydać o wiele więcej złotówek niż w czasie gdy kredyt zaciągali. W związku z tym, wielu z nich ma spore kłopoty, by swoje zobowiązania realizować w terminie. Na pewno duży wpływ na to miała słaba wiedza na temat ryzyka walutowego. Ludzie składający wniosek nie „przewidywali”, że frank może aż tak się umocnić i że przez to z ich miesięcznych dochodów trzeba będzie przeznaczać więcej pieniędzy na ratę. Oczywiście można nieco zaoszczędzić na ratach, kupując walutę w kantorach internetowych, jednakże i tak nie zrekompensuje to różnicy w „starych” ratach i w obecnych.

Dzisiaj banki nie oferują już praktycznie kredytów we frankach. A wszystko przez ryzyko jakie są z tymi kredytami związane i z Rekomendacją S wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. To właśnie w niej podane są wytyczne, kiedy takie kredyty mogą być udzielone, a są one tak restrykcyjne, że banki praktycznie z tego produktu zrezygnowały.

4/5 - (1 vote)

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

1 komentarz

  • Na pewno też swoje robiły banki, które wiele osób namawialy, aby we frankach zaciągnąć kredyt. A dzisiaj wiele z tych osób nie ma kasy na splatę rat.

Pozostaw komentarz