Na Świecie jest kilka popularnych i powszechnie „wymienialnych” walut. Jednakże chyba największą popularnością, niezmiennie od wielu już lat, cieszy się amerykański dolar. Jest to waluta, która jest najczęściej wymieniana na inne i przez wielu uważana jest ona najbardziej stabilną walutę świata. To właśnie dzięki temu, za jej pomocą dokonuje się większość transakcji międzynarodowych. Co więcej, dolarami amerykańskimi nie tylko płaci się w USA. Są ona środkami płatniczymi np. w Ekwadorze, Salwadorze, Portoryko czy na Wyspach Marshalla.
Historia dolara rozpoczyna się w czasach kolonialnych. To właśnie wtedy, na obydwu kontynentach amerykańskich dominował pieniądz, który był wybijany na terytoriach kolonii hiszpańskich o nazwie dollaro. Waluty tej używano w czasie wojny o niepodległość a także po oderwaniu się od wpływów brytyjskich. Dollaro, dominował więc na obszarze Stanów Zjednoczonych aż do początku lat 90-tych XVII wieku. To właśnie w tym czasie, kongresmeni amerykański zaczęli zastanawiać się nas wprowadzeniem nowej waluty narodowej. Wykorzystano znaną wcześniej nazwę waluty i w ten sposób powstał dolar.
Dla większości osób, słowo dolar kojarzy się z literą S, przekreśloną dwiema pionowymi liniami. Symbol ten na początku był nieco inny i na przestrzeni lat powoli się zmieniał. Na samym początku, dolar był zapisywany jako liczba 8, która była otoczona nawiasem. Z czasem końce zaczęto łączyć linią prostą. Później cyfra osiem stawała się coraz bardziej pochyła, a po pewnym czasie, coraz bardziej przypominała literę S. I właśnie na takie oznaczenie w końcu się zdecydowano. Pozostawiono też pionowe linie, które początkowo łączyły nawiasy. Dzisiaj symbol ten jest kojarzony już chyba przez każdego i nikt raczej nie popełnia tu pomyłki.
W drugiej połowie XIX wieku władze amerykańskie zdecydowały, by zacząć drukować dolarowe banknoty. Wykorzystano tu technikę fotograficzną i postanowiono, że rewers będzie kolorowy, a dominującą barwą będzie zieleń. Na banknotach, zaczęły pojawiać się twarze najwybitniejszych Amerykanów. Ponadto znajdują się na nich różnego rodzaju symbole, często nawiązujące do kultury masońskiej.
Dlaczego dolar jest aż tak popularny? Powodów jest kilka. Przede wszystkim wywodzi się to jeszcze z czasów, gdy amerykańska gospodarka była uważana za najlepiej rozwiniętą na naszej planecie. A wiadomo, że jeżeli jakaś gospodarka jest silna, to także silna i popularna jest też jej waluta. W związku z tym wiele osób chce ją mieć, gdyż stanowi ona doskonałe zabezpieczenie, zwłaszcza na ciężkie czasy. I dzisiaj, chociaż gospodarka amerykańska nie jest już aż tak silna, chociaż dolar nie jest już najsilniejszy, to jednak w dalszym ciągu bardzo chętnie ląduje on w portfelach osób, którzy mają nadzieję, że kiedyś znowu będzie to najpopularniejsza waluta świata.