Kredyty walutowe

Jak koronawirus wpływa na wysokość rat kredytów walutowych

Zamieszczono przez Marcin

Hipoteczne kredyty walutowe kilka lat temu cieszyły się w naszym kraju ogromną popularnością. W dalszym ciągu ma ich bardzo wielu kredytobiorców, którzy regularnie płacą do banków raty we frankach szwajcarskich. Na pewno zastanawiają się oni, czy rozszerzający się obecnie na całym Świecie koronawirus wpłynie na wysokość ich rat. 

Szwajcarski frank należy do tzw. “bezpiecznych przystani” dla inwestorów na czas kryzysów. W związku z tym gdy tylko na świecie dzieje się coś niepokojącego, zaczyna być coraz więcej chętnych, by frank znajdował się w ich portfelach. A nie trzeba chyba nikomu przypominać, że koronawirus wywołał na światowych rynkach ogromne zamieszanie. Na światowych giełdach praktycznie wszystkie firmy odnotowują ogromne spadki a, na rynku walutowym mamy ogromne zamieszanie. Czyli dla inwestorów jest to idealny moment do tego, aby zainteresować się instrumentami finansowymi, które należą do tych  bezpiecznych. A więc w centrum ich zainteresowania znajduje się szwajcarski frank. Doskonale większość z nas wie, gdy na jakiś produkt jest duże zainteresowanie, to jego cena wzrasta. Nie inaczej jest w przypadku franka. Od kilku tygodni, czyli od momentu pojawienia się koronawirusa, kurs franka systematycznie się umacnia i obecnie jest od kilka procent wyższy. Jak łatwo się domyśleć, w bezpośredni sposób przekłada się to na wysokość rat walutowych kredytów hipotecznych. W przeliczeniu na złotówki, są one po prostu wyższe. I to o kilka procent. Na pewno jest to dla kredytobiorców odczuwalne. Zwłaszcza gdy rata jest wysoka. Może ona być obecnie wyższa o kilkanaście złotych w porównaniu z okresem ubiegłego roku. 

Czy można w jakiś sposób ograniczyć wzrost kosztów spowodowanych wzrostem wartości franka? Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest jego jak najtańszy zakup. A najlepsze kursy walut oferują kantory internetowe. Jeśli więc masz kredyt hipoteczny przeliczany na szwajcarskie franki i nie masz jeszcz otwartego konta w jednym z internetowych kantorów, zrób to niezwłocznie, by jak najmniej odczuwać wzrost wartości franka, który umacnia się przez obawę przed koronawirusem. 

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz