Inwestuj w waluty na platformie eToro
Pozostałe

W jaki sposób bezpiecznie robić zakupy w Internecie korzystając z kart wielowalutowych

Zamieszczono przez Marcin

Od wielu już lat, zmieniają się nasze preferencje związane z zakupami. Jak pokazują różnego rodzaju statystyki, coraz częściej decydujemy się na zakupy przez Internet. Jest to dla nas po prostu wygodne, gdyż nie musimy przepychać się pomiędzy ludźmi, stać w kolejkach, a ponadto zakupu możemy robić w dowolnej dla nas porze. Tę zwiększoną aktywność w sklepach internetowych możemy zauważyć także w obecnym czasie, gdy zostało wprowadzonych wiele restrykcji w związku z koronawirusem. Wiele sklepów stacjonarnych było lub jest w dalszym ciągu zamknięte więc chcąc nie chcąc zakupy dokonujemy w sklepach internetowych. Co więcej, zakupy w sieci niekoniecznie musimy robić w sklepach zarejestrowanych w Polsce. Ponieważ Internet nie ma granic, spokojnie kupować możemy także w sklepach, w których walutą obowiązującą jest EURO czy amerykańskie dolary. Ale czy takie zakupy są bezpieczne? Postaramy się to wyjaśnić.

Na samym początku wyjaśnijmy kwestie opłacalności takich zakupów. I nie chodzi tu tylko o ceny, gdyż te możemy sobie łatwo przeliczyć. Chodzi też o to, by nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z takimi zakupami. Jeśli do płatności użyjemy karty debetowej, przypisanej do naszego rachunku lub karty kredytowej, zostaniemy obciążeni prowizjami, kosztami przewalutowania itp. Dlatego takie zakupy nie będą aż tak opłacalne. Jeśli jednak w naszym portfelu znajduje się karta wielowalutowa to sytuacja wygląd już zupełnie inaczej. Albowiem nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych ze wspomnianym przewalutowaniem. Bank po prostu pobierze z naszego subkonta walutę w której dokonujemy transakcji. Oczywiście musi się ona na naszym koncie znajdować. I tutaj najlepsze do zamiany złotówek na obcą walutę są kantory internetowe, przede wszystkim na kursy walut jakie w nich znajdziemy.

Jak bezpiecznie płacić kartą wielowalutową za zakupy w zagranicznych sklepach? Zasady jakie obowiązują są zupełnie takie same jak w przypadku płatności zwykłą kartą. A więc przede wszystkim korzystajmy ze sklepów które znamy. Sprawdzajmy, czy łącze jest zabezpieczone (znak kłódki przed adresem strony). Jeśli nie korzystaliśmy z danego sklepu, a chcemy coś w nim kupić, sprawdźmy jak wygląda strona i czy jest ona profesjonalnie wykonana. Jeśli są na niej jakieś błędy czy niejasne opisy – lepiej zrezygnować z zakupów. Sprawdzajmy też, jak wygląda płatność. Jeśli płacimy za pośrednictwem znanych pośredników – nie powinniśmy się obawiać. Jeśli zaś mamy np. wykonać przelew na jakieś konto – powinno to wzbudzić naszą ostrożność. Po prostu musimy dokładnie wszystko sprawdzać, by nie mieć problemów z płatnością lub po jej zakończeniu.

Karty wielowalutowe są w ofercie coraz większej liczby banków. Możemy też skorzystać z firm finansowych które także mają je w swojej ofercie. Mówimy tu np. o Revolut lub Monese. Warto zapoznać się z ich ofertą, gdyż może będzie ona dla nas interesująca.  

Sprawdź również: Przeglądarki Internetowe

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz