Pozostałe

Kryptowaluty – kontrowersyjne narzędzie inwestycyjne, czy nowoczesny sposób zarabiania?

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Od strony czysto teoretycznej, kryptowaluty to po prostu kolejna modyfikacja środków wymiany. Pierwszym takim środkiem był oczywiście towar, który – w ramach barteru – był wymieniany na inne dobra rzeczowe. Dopiero z biegiem czasu zaczęto doceniać potencjał wynikający z wartości metali szlachetnych, z których produkowano przede wszystkim monety. Dzisiejsza odmiana pieniądza ma wartość głównie umowną, gdyż to władze państwowe zadecydowały, że staną się one standardowym środkiem płatniczym.

W tej kwestii kryptowaluty nie różnią się praktycznie niczym od swoich starszych odpowiedników. Są to po prostu środki wymiany pieniężnej, których liczba – ze względu na ciągłą ewolucję rynku – stale wzrasta. Historia kryptowalut mogłaby być scenariuszem niejednego filmu. Pierwszą kryptowalutą był (istniejący zresztą do dziś) Bitcoin, który powstał dopiero w 2009 roku. Nawiasem mówiąc, jego twórcą był niejaki Satoshi Nakamoto, aczkolwiek nadal nie wiadomo… kim tak naprawdę on jest.

Dlaczego powstał bitcoin i jak on funkcjonuje?

Pełnej odpowiedzi na to pytanie nie zna nikt. Można jednak przypuszczać, że za jego powstaniem stała chęć uniezależnienia się od pieniądza fiducjarnego, a więc tego, który dziś jest jedynym legalnym środkiem rozrachunkowym. Można to zresztą wywnioskować biorąc pod uwagę cechy, którymi charakteryzują się kryptowaluty. Czym zatem odróżniają się one od typowych środków płatniczych?

1. W przypadku tradycyjnych środków płatniczych podmiotami kontrolującymi ich przepływ i księgowanie są tylko i wyłącznie banki. I choć w teorii jest to model dość bezpieczny, to w praktyce jednostki te mają pełen obraz finansów konkretnego klienta. Zwłaszcza, że każda transakcja autoryzowana jest pełnymi danymi osobowymi posiadacza rachunku. W przypadku kryptowalut każda transakcja jest całkowicie anonimowa. Nie ma zatem podmiotu, który kontrolowałby przepływ tych środków z portfela na portfel.

2. Istotą kryptowalut jest też szybkość realizowanych transakcji. W przypadku standardowych środków płatniczych realizacja pojedynczego przelewu trwa mniej więcej kilka godzin. Znacznie dłużej, bo aż kilka dni trwa przeksięgowywanie transakcji międzynarodowych. Z kolei czas rozliczenia nawet najpopularniejszych kryptowalut nie przekracza 10 minut, aczkolwiek w obiegu znajdują się również i takie wirtualne waluty, które rozliczane są w czasie rzeczywistym (z kilkusekundowym opóźnieniem).

Kryptowaluty – jak wybrać najlepszą?

Tak naprawdę na rynku walut wirtualnych najważniejszą rolę odgrywa bitcoin. Jest on po prostu najbardziej popularny, a co za tym idzie – jego wartość jest zdecydowanie najwyższa. Mimo to w obiegu znajduje się nawet kilka tysięcy różnych walut wirtualnych, przy czym różnią się one przede wszystkim wykorzystywanymi technologiami. Tutaj dostepna jest aktualna lista najpopularniejszych. Niezależnie od wyboru określonej jednostki, można ją przechowywać na trzy różne sposoby. Mowa tu oczywiście o portfelach, które – w zależności od wariantu – mogą mieć postać nośników online lub offline. Wielu użytkowników decyduje się też na wybór metody drukowanej, która – tak na marginesie – jest jedną z bezpieczniejszych.

Gdzie wymienić kryptowaluty?

Do wymiany kryptowalut służą specjalne, dedykowane giełdy. Chcąc określić wartość określonej waluty, odnosi się ją do najpopularniejszej waluty tradycyjnej, a więc dolara amerykańskiego. W ten sposób można bardzo łatwo określić, ile w danym momencie trzeba zapłacić za wybraną walutę wirtualną. Nietrudno dojść do wniosku, że w ten sposób można naprawdę dużo zarobić. Niestety kursy kryptowalut są trudne do przewidzenia. Szansę na zarobienie dużych pieniędzy mają tu tylko niektórzy gracze. Co ciekawe, z punktu widzenia inwestorów bardzo korzystnym był rok 2017, w trakcie którego wysokie stopy zwrotu utrzymywały się przez wiele miesięcy.

Jak powstają kryptowaluty?

Waluty wirtualne powstają w zasadzie tylko na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda „proof of work”, która – upraszczając – polega na ich kopaniu za pomocą komputerów o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Ich zadaniem jest rozwiązanie skomplikowanych zagadnień matematycznych, w zamian za co zdobywają one określoną wartość kryptowaluty. Środki można też zdobywać za pomocą metody proof of stake, która polega na podłączeniu portfela do sieci Internet. Im dłużej portfel ten jest dostępny online, tym więcej monet można zarobić. Wartość ta jest zależna również od tego, ule monet znajduje się w danym portfelu.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz