Inwestuj w waluty na platformie eToro
Pozostałe

Jaką walutę zabrać do Albanii

Zamieszczono przez Marcin

Dla wielu osób Albania to nieco zacofany kraj, gdzie nie ma nic ciekawego do zobaczenia. Jednakże rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. W ostatnich latach kraj ten stał się niezwykle atrakcyjny dla turystów, co zresztą widać przeglądając oferty biur podróży. Także i z naszego kraju coraz więcej osób udaje się do Albanii, by spędzić w tym kraju swój urlop. Podpowiemy więc wszystkim, jaką walutę zabrać do Albanii, by nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

Obowiązującą w Albanii walutą jest lek albański. Jej międzynarodowy kod to ALL. Waluta ta została wprowadzona w 1926 roku. W 1965 roku w Albanii została przeprowadzona denominacja, by obniżyć nominały banknotów i monet. Obecnie w Albanii możemy spotkać banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000 i 5000 leków oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 50 i 100 leków. Lek albański teoretycznie dzieli się na 100 quindarek, ale w praktyce one nie występują. Co ciekawe, rzadko można też spotkać monety o nominale 1 leka. Inną ciekawostką jest też fakt, że banknoty o tym samym nominale można spotkać w różnych seriach.  

A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie jaką walutę zabrać do Albanii. Otóż bardzo trudno w polskich kantorach znaleźć albańskie leki. A jeżeli już są ich kurs wymiany jest bardzo niekorzystny. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wymiana złotówek na EURO i kupno lokalnej waluty na miejscu. Najlepsze kursy wymiany złotówki na EURO oferują kantory internetowe, więc to właśnie w nich warto wykonać transakcję. Gdy będziemy już w Albanii, możemy EURO zamienić na leki. Możemy to zrobić zarówno w kantorach jak i w bankach. Pamiętajmy jednak, że kursy w poszczególnych placówkach mogą różnić się od siebie, więc warto poszukać gdzie kurs będzie najlepszy. Co ciekawe, wymianę walut mogą oferować nam też miejscowi „cinkciarze”, ale jest to rozwiązanie nieco ryzykowne.

W Albanii możemy też korzystać z naszych kart debetowych lub kredytowych. Są one powszechnie respektowane w hotelach, restauracjach i innych placówkach. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z tego, że taka transakcja z wykorzystaniem naszych kart płatniczych nie będzie dla nas zbyt korzystna. Albowiem musimy się liczyć z prowizją czy niekorzystnym przewalutowaniem. Dlatego lepiej unikać takich sytuacji.

Urlop w Albanii może być la nas niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza jeśli się do niego odpowiednio przygotujemy. Jednym z etapów przygotowań powinna być wymiana walut. Pomyślmy o niej wcześniej, aby później mieć więcej pieniędzy do naszej dyspozycji.  

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz