Pozostałe

Jaką walutę zabrać do Albanii

Zamieszczono przez Marcin

Dla wielu osób Albania to nieco zacofany kraj, gdzie nie ma nic ciekawego do zobaczenia. Jednakże rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. W ostatnich latach kraj ten stał się niezwykle atrakcyjny dla turystów, co zresztą widać przeglądając oferty biur podróży. Także i z naszego kraju coraz więcej osób udaje się do Albanii, by spędzić w tym kraju swój urlop. Podpowiemy więc wszystkim, jaką walutę zabrać do Albanii, by nie ponosić żadnych dodatkowych kosztów.

Obowiązującą w Albanii walutą jest lek albański. Jej międzynarodowy kod to ALL. Waluta ta została wprowadzona w 1926 roku. W 1965 roku w Albanii została przeprowadzona denominacja, by obniżyć nominały banknotów i monet. Obecnie w Albanii możemy spotkać banknoty o nominałach 200, 500, 1000, 2000 i 5000 leków oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 50 i 100 leków. Lek albański teoretycznie dzieli się na 100 quindarek, ale w praktyce one nie występują. Co ciekawe, rzadko można też spotkać monety o nominale 1 leka. Inną ciekawostką jest też fakt, że banknoty o tym samym nominale można spotkać w różnych seriach.  

A teraz odpowiedzmy sobie na pytanie jaką walutę zabrać do Albanii. Otóż bardzo trudno w polskich kantorach znaleźć albańskie leki. A jeżeli już są ich kurs wymiany jest bardzo niekorzystny. Dlatego o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wymiana złotówek na EURO i kupno lokalnej waluty na miejscu. Najlepsze kursy wymiany złotówki na EURO oferują kantory internetowe, więc to właśnie w nich warto wykonać transakcję. Gdy będziemy już w Albanii, możemy EURO zamienić na leki. Możemy to zrobić zarówno w kantorach jak i w bankach. Pamiętajmy jednak, że kursy w poszczególnych placówkach mogą różnić się od siebie, więc warto poszukać gdzie kurs będzie najlepszy. Co ciekawe, wymianę walut mogą oferować nam też miejscowi „cinkciarze”, ale jest to rozwiązanie nieco ryzykowne.

W Albanii możemy też korzystać z naszych kart debetowych lub kredytowych. Są one powszechnie respektowane w hotelach, restauracjach i innych placówkach. Oczywiście musimy sobie zdawać sprawę z tego, że taka transakcja z wykorzystaniem naszych kart płatniczych nie będzie dla nas zbyt korzystna. Albowiem musimy się liczyć z prowizją czy niekorzystnym przewalutowaniem. Dlatego lepiej unikać takich sytuacji.

Urlop w Albanii może być la nas niezapomnianym przeżyciem. Zwłaszcza jeśli się do niego odpowiednio przygotujemy. Jednym z etapów przygotowań powinna być wymiana walut. Pomyślmy o niej wcześniej, aby później mieć więcej pieniędzy do naszej dyspozycji.  

Rate this post

O autorze

Marcin

Pozostaw komentarz