Pozostałe

Kolekcja Najważniejsze Srebrne Monety Polskie Skarbnicy Narodowej – opinie

Zamieszczono przez KantoryWalut.pl

Na już ponadtysiącletnią historię polskiego pieniądza składają się tysiące najprzeróżniejszych monet: to prawdziwa mnogość kruszców, wzorów, nominałów i parytetów. Skarbnica Narodowa przypomina i przybliża część tej bogatej historii za pomocą wyjątkowej kolekcji „Najważniejsze Srebrne Monety Polskie”. Co warto o niej wiedzieć?

Niezwykła historia wybita w srebrze

Kolekcję otwiera replika talara Bolesława Chrobrego, który został uznany za najważniejszą polską monetę w plebiscycie przeprowadzonym przez Skarbnicę Narodową wśród kilku tysięcy kolekcjonerów. Na awersie monety znajduje się podobizna tajemniczego ptaka: specjaliści do dziś spierają się, czy jest to piastowski orzeł, czy może jednak… paw. Niezależnie od tego, jaka jest prawda, oryginalny denar Princes Polonie to niewątpliwie prawdziwy biały kruk – szacuje się, że do naszych czasów dochowało się zaledwie ok. 50–60 egzemplarzy tej monety.

Pierwowzory innych numizmatów wchodzących w skład kolekcji Skarbnicy Narodowej są jeszcze rzadsze – w niektórych przypadkach wiadomo o istnieniu jedynie dwóch lub trzech zachowanych okazów. Są to np.:

  • talar medalowy Zygmunta I Starego z 1533 r.,
  • talar Michała Korybuta Wiśniowieckiego, bity w Elblągu w 1671 r.,
  • okolicznościowy talar pożarowy, tzw. Brandtalar, wybity przez miasto Toruń w 1629 r.

Szczegółowe informacje na temat kolekcji i składających się na nią numizmatów znajdziesz na stronie dystrybutora: https://www.skarbnicanarodowa.pl/polska-numizmatyka.

Nasza opinia o kolekcji Skarbnicy Narodowej

Seria srebrnych replik od Skarbnicy Narodowej to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów i pasjonatów polskiej numizmatyki oraz historii. Do wykonania monet wykorzystano stempel lustrzany – technologię, która zapewnia ich najwyższą jakość menniczą. Każda moneta mierzy 33 mm średnicy i została wybita z 15,5 g srebra najwyższej próby. Wartość kolekcjonerską serii podnosi ścisłą limitacja, wynosząca jedynie 2900 kompletów. Kolekcję monet dopełniają dodatki, m.in. świadectwo własności z indywidualnym numerem czy pudełko kolekcjonerskie.

Według nas piękne okazy z kolekcji „Najważniejsze srebrne monety polskie” będą wartościowym uzupełnieniem każdego numizmatycznego zbioru.

Rate this post

O autorze

KantoryWalut.pl

Pomagamy w doborze najlepszych ofert wymiany walut w e-kantorach, piszemy na tematy rynków walutowych, poruszamy wszelkie kwestie związane z branżą kantorów online, tworzymy i publikujemy poradniki ukazujące w jaki sposób tanio, bezpiecznie i szybko wymieniać pieniądze w internecie.

Pozostaw komentarz